Yeni Adana Gazetesi’ne muhteşem ödül

Yeni Adana Gazetesi’ne

muhteşem ödül

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Yeni Adana Gazetesi “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” ödülünü aldı
  • Yayın hayatında 1918’de başlayan ve o günden bugüne Kuvayı Milliye ruhunu yaşatan, Cumhuriyetin çağdaş ilkelerinin bayrağının yılmadan, yormadan bir asır taşımış Yeni Adana Gazetesi’ne Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı tarafından ödül verildi.

Ödül töreninde Yeni Adana Gazetesi için, “Atatürk Türkiye’nin kurulduğu günden beri üzerinde yükseldiği ve asla değişmeyecek ilkelerini yayıncılık anlayışına rehber edinmiş, çağın değişim şartlarına uyum sağlayarak nesilden nesile aktarmayı başarmış bu ikon gazetemiz Yeni Adana Gazetesi, Türk Basınına katkılarından dolayı Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı ödülüne layık görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı tarafından “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” ödülüne layık görülen Yeni Adana Gazetesi, İstanbul’da düzenlenen törende ödülünü aldı.

Yeni Adana Gazetesi adına Yazıişleri Müdürü Cihat Ovalı’nın katıldığı törende; Ovalı ödülü Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Karaveli’in elinden aldı.

İstanbul’da TİM Center’de yapılan tören Ata’ya saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Vakıf Başkanı Vedia Bülent Onsü Çorak açış konuşmasında, kendi aklının esiri olmuş beşeriyete ışık tutmanın çok zor olduğunu belirterek, “Kozmoz,  zamanın darlığı nedeniyle planetimizin kurtuluş nedeniyle kurtuluşu için bu programı asırlar önce hazırlamıştır” dedi.

Bu konuşmadan sonra Doç. Dr. Ahmet Kurtaran’ın başkanlığını yaptığı ve Brezilya’dan Teresinha De Jesus Naclı Napolı, Kanada’dan Prof.Dr. Stffan Panajotoff; ABD’den Prof. Dr. Gerald Harvey Pollack ve Japonya’da Prof. Dr. Shınıchı Takemura’nın konuşmacı olarak yer aldığı “Globalleşen Dünya’da Birleşim ve Barış Yolunda İnsanlığa Verilecek Spiritik Mesajlar ve Tavsiyeler” adlı panel gerçekleştirildi.

25 yıldır her sene 1 Kasım tarihinde gerekleştirilen ödül töreninde ise, 2019 yılında Basın Yayın Dalında Yeni Adana Gazetesi, Bilim ve Araştırma dalında Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, Edebiyat Dalında Ayşe Kulin, Gösteri Sanatları, Tasarım ve Görsel Sanatlar Dalında Oya Ölçen, Müzik Dalında Gülsin Onay ve Topluma Hizmet Dalında İlhan Koçulu ödüle layık görülmüştü.

Programın sunucusu TRT eski spikerlerinden Başak Doğru, Yeni Adana Gazetesi’nin ödül almasıyla ilgili şu konuşmayı yaptı:

“Yayın hayatında 1918’de başlamış ve o günden bugüne Kuvayı Milliye ruhunu yaşatmış, Cumhuriyetin çağdaş ilkelerinin bayrağının yılmadan, yormadan bir asır taşımış gazete.

Atatürk Türkiye’nin kurulduğu günden beri üzerinde yükseldiği ve asla değişmeyecek ilkelerini yayıncılık anlayışına rehber edinmiş, çağın değişim şartlarına uyum sağlayarak nesilden nesile aktarmayı başarmış bu ikon gazetemiz Yeni Adana Gazetesi, Türk Basınına katkılarından dolayı Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı ödülüne layık görülmüştür.”

Yeni Adana Gazetesi’ne ödülünü veren Gazeteci, Yazar ve Araştırmacı Orhan Karaveli yaptığı konuşmada, Yeni Adana’nın ödül almasından çok etkilendiğini,   belirterek, “Dolayısıyla ben naçizane 70 yıllık bir gazeteci olarak yeni Adana’nın seçilmesindeki isabet, burada bütün gücümle haykırmak istiyorum. Çok doğru yapılmıştır. Bir gün Türkiye’de bütün gazeteler şunun bunun emrinde değil ama memlekete hizmet yolunda her şeyi göze alarak çalışsınlar” dedi.

Yeni Adana Gazetesi Yazıişleri Müdürü Cihat Ovalı da konuşmasında Gazeteyi ödüle layık gören Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’na şahsı ve gazetesi adına teşekkürlerini sunduğun söyledi.

Ödül töreninden sonra Enbe Orkestrası bir konser verdi.

*****

Read Previous

Ezgi Anıl Paquito Flamenko Konseri

Read Next

CRR’de; Renkten Renge Bir Konser

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: