Ersin Faikzade & “Prenses Süreyya” Romanı

Ersin Faikzade & “Prenses

Süreyya” Romanı

Haber: Erol Ünal

Dünyanın birçok ülkesinde Türkiye’yi gururla temsil eden Türk Sanat Müziğinin sevilen genç seslerinden barış elçisi Ersin Faikzade İran Şahının ikinci karısı Süreyya’nın bilinmeyen yönlerini ve anılarını kitapta bir topladı. Kitap dünyanın birçok ülkesinde, Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da, İran’da, Arap ülkelerinde, Amerika Los Angeles’ta ve pek çok ülkede 2020 Ocak ayında aynı anda piyasaya çıkacak. Ersin Faikzade kitabın çıkışından sonra yurt icinde ve dışında imza günleri organizasyonlarına katılacak.

20 yıllık araştırmasını altı aylık yoğun çalışmayla kitaplaştırdığını açıklayan Ersin Faikzade; “Tarihe ışık tutacak kitabı altı ay değil 20 yıl sürdü. Yirmi yıldır özel bir hobim olarak ben Prenses Süreyya’yı, İran kraliyet ailesini araştırmıştım. İran üzerine pek çok doneler biriktirdim. Dünyanın birçok yerinde de Üniversitelerde de konuşmacı olarak da katıldım” dedi.

Ersin Faikzade; “Şu anda biliyorsunuz İran’da çok büyük protestolar var. Bunları desteklememiz lazım, insanların özgürlükleri için protesto yürüyüşleri yapıyorlar. Prenses Süreyya Türkiye’de çok sevilmiş bir kraliçe aslında İran şahının ikinci eşi. 1958’de şahtan ayrıldığında tüm dünya ağlarken Türkiye gerçekten çok gözyaşı dökmüşler çünkü onu çok benimsemişler. Türkiye’ye geldiğinde İstanbul’da İzmir’de özellikle Bursa’da kaplıcalarda çocuğu olmadığı, kısır olduğu, bir evlat veremediği için sürgün edilmişti. Türkiye’de kaplıcalarda derman aramıştı ama olmamıştı. Acılı ve hüzünlü bir hikaye! Ama inanıyorum ki bütün dünyada tekrardan onun anısını yaşatacağımı düşünüyorum. Çok araştırma doneleri var içinde, birçok materyal kullandım kitapta” dedi.

ACILI BİR HİKÂYE

Yaşam öyküsüyle tüm dünyanın da ilgisini çeken İran şahının ikinci eşi kraliçe Süreyya ile ilgili bilinmeyen yönlerinin yer aldığı bu kitap İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevinin ikinci eşi Süreyya İsfendiyari Bahtiyarinin anılarını kitapta topluyor.

TÜRKİYE’DE ÇOK SEVİLİRDİ

Süreyya İsfendiyari Bahtiyari’nin Türkiyede çok sevildiğini anlatan Ersin Faikzade; “1958de Şah’tan ayrıldığında tüm dünya ağlarken Türkiye’de de gerçekten çok gözyaşı dökülmüş. Çünkü onu çok benimsemişler. Çocuğu olmadığı, bir evlat veremediği için sürgün edilmişti. Türkiyede kaplıcalarda derman aramıştı ama olmamıştı. Acılı ve hüzünlü bir hikaye… Ama inanıyorum ki bütün dünyada tekrardan onun anısını yaşatacağım. Çok araştırma doneleri var içinde, birçok materyal kullandım kitapta. Kitabımız Almanya, İngiltere, Fransa ile İran’ın da aralarında yer aldığı Arap ülkelerinde aynı anda çıkacak” diye konuştu.

KİTAP HAKKINDA ERSİN FAİKZADE NE DEDİ?

20. Yüzyılın en merak edilen Mahzun Kraliçe Süreyya’nın biyografik romanı…

Kısır olduğu için sürgün edilen bir aşk; talihsizlikler kervanı…. Yapayalnız vefat ettiği güne kadar devam eden bir takip…

Gözyaşları ile yazdığım bu roman 20 yıldır biriktirdiğim; hayatımın bir parçası haline gelen Prenses Süreyya’nın hazin hikayesi.

Türkiye ve dünya’nın yakın tarihine bir yolculuk yaparken tanıdık simalar ile karşılaşacaksınız ayrıca; kimler kimler var, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Kennedy’ler; Kraliçe Elizabeth; Celal Bayar; Adnan Menderes; Zeki Müren; Halikarnas Balıkçısı; Gönül Yazar…. Maximilien Shell; Richard Harris…. daha niceleri sürpriz isimler…

Şems; Mevlana; Hafız Sirazi, Aşk’i yüzyıllardir bizi anlatan gönül dostları;

hepsi bu kitapta…

Efsane prenses,

Efsane roman,

Yazmış olduğum Romanım “AŞKTAN ÖLMEK – PRENSES SÜREYYA‘nin kitabı çok yakında siz çok değerli sevenlerim ve kitapseverler ile olacak. 20 yıllık bir arastirma niteliğinde olan bu büyük Aşk ve araştırma romanımı umuyorum çok seveceksiniz.

Aşktan Ölmek  PRENSES SÜREYYA ROMANI

Yazar: Ersin Faikzade

KALBI AŞKTAN KIRILMIŞ BIR KADININ BAHTSIZ HAYAT ÖYKÜSÜ, AŞK… ÇOK YAKINDA !!!

*****

Read Previous

29 Kasım 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

Begüm Gücük’ün Sergisi “Ba’su Ba’del Mevt” açıldı

7 Comments

 • Prenses Süreyya bir efsaneydi
  Yazari Ersin Faikzade de ayri bir efsane bizler icin.
  Muhtesem bir sanatci

 • Prenses Süreyya romanını uzun zamandır bekliyordum. Muhtesem bir eser olacagi kesin. Ersin Faikzade zaten gurur kaynagi bir insanlik timsali. Edebiyati sesi karakteri 10 numara bir insan.

 • Merheba evvela çok teşekür ederim bu kitabı yazdiniz için ve eminim ki bütün İran sevinacaklar iyi ki varsiniz

 • Cok ama cok mutluyuz
  Sonunda Süreyya nin kitabi cikiyor hemde tarafsiz bir yazar tarafindan. Tum dunyada sureyyayi cok seven insanlar var cok uzucu bir hikaye. Ersin Faikzade iran da cok seviliyor herkes ona saygi duyuyor .

 • Cok bahtsiz bir hikaye cok acıklı bir hayat annem hep anlatırdı. Kadın cok cile cekmiş. Kitap film olmali .ersin faikzade yi tebrikler cok basarılı islere imza atıyor.

 • Ersin Faikzade yaziyorsa bu is mükemmeldir.Adamın hası vatansever Türkiye sevdalısı ve her yaptığı iş efsane .
  Romanıda harika olacağı kesin .

 • Ersin Faikzade sizi anlatmaya kelimeler yetmez bukadar çok yönlü bir sanatci az yetisir toplumlarda. PRENSES SÜREYYA kitabinizi dört gözle bekliyoruz. Hediye olarak alip dagitacagim tum dostlarima. Bundan daha guzel bir hediye olamaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: