“Tarihte Kahraman Adana Kadınları”

“Tarihte Kahraman Adana Kadınları”

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • KADEM Adana Temsilciliği, Adana’nın 100. Kurtuluş Yıldönümünde özel bir projeyle Adana’lı kadın kahramanları andı.
  • Adana Valisi Süleyman Elban, “Adana’nın bağımsızlığını kazanması için mücadele eden Adanalı kahraman kadınlarımızı minnetle ve şükranla anıyoruz”
  • Reşan Arlıer,“Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Kara Fatma, Tayyar Rahime, Zeynep Hatun ve Şerife Bacı’nın dillere destan kahramanlık hikâyelerinin yeri ise şüphesiz çok özel.”

Adana’nın kurtuluşunun 100. Yıldönümü‘nde KADEM Adana Temsilciliği, Milli Mücadelede kahramanlıklar göstermiş Adanalı kadınları “Tarihte Kahraman Adana Kadınları” isimli projeyle andı.

Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katıldığı anma programında bir sunum yapan Kadem İl Temsilcisi Endüstri Yüksek Mühendisi Reşan Arlıer, Kurtuluş Savaşında yurdun her bölgesinde olduğu gibi Adana’da da kadınlar, bazen cephede ön saflarda bazen de cephe gerisinde milli mücadelede aktif rol aldıklarını belirterek, ”KADEM Adana Temsilciliği bir yıl sürecek “Tarihte Kahraman Adana Kadınları” isimli projeyi hayata geçirerek, Kurtuluş Savaşı’nda birçok kahramanlık hikâyesinin öznesi olan Adanalı kadın kahramanları anmayı ve yeni nesillere tanıtmayı amaçlıyoruz” dedi.

Arlıer,  şunları söyledi: “Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Kara Fatma, Tayyar Rahime, Zeynep Hatun ve Şerife Bacı’nın dillere destan kahramanlık hikâyelerinin yeri ise şüphesiz çok özel. Hem savaşın zaferle sonuçlanmasında hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında çok büyük görevler üstlendiler.

Cephe gerisinde verdikleri hizmetin yanı sıra toplantılar, mitingler ve protesto gösterileri düzenleyerek toplumda direniş ruhu oluşmasına öncülük ettiler. Adana’nın 100.  kurtuluş yıldönümü vesilesiyle; Milli Mücadele döneminde zulme boyun eğmeyen ve direnişin sembolü olan kadın kahramanların gurur dolu hikâyeleri, “Tarihte Kahraman Adana Kadınları” projesi ile Adana Valiliği Koordinasyonunda yürütülecek etkinliği tarihte kahraman Adana kadınları her ay bir programda anlatılacak.

Çukurova Üniversitesi Eğitimci Yazar Abdurrahman Kütük ve BTÜ Kütüphane ve Dökümasyon Daire Sn Ahmet Karataş beyefendi ile birlikte yürütülecek etkinlik sonrasında Adanalı Kadın Kahramanlarının kitabı hazırlanması ve belgesel yapılması planlamaktadır” dedi.

Adana Valisi Süleyman Elban da, İstiklal Harbi ve Kurtuluş Savaşlarının yaklaşık 10 yıl sürdüğünü belirterek, ”Bu mücadelede erkeklerin büyük bir çoğunluğu şehit ve gazi oldu. İş başa düşünce kadınlarımız cephelerde ve cephe gerilerinde kurtuluşa destek oldular. Adanalının destanını başlatan, Adanalılık destanını başlatan, kurtuluş savaşını taçlandıran, başarıyla sonuçlandıran yer Adana’dır. Her yerde duyduğumuzdan farkı bu” dedi.

“Karboğazı’ndak mücadelede olduğu gibi her şehirde, her ilçede, her köyde, her ovada kadınların destansı mücadelesi olmuştur. Vatanları uğruna yaptıkları fedakârlıklarla örnek olmuş Türk kadınlarıın isimleri saymakla bitmez” diyen Vali Elban, “5 Ocak Adana’mızın Kurtuluşu’nun 100.yılında düzenlenen bu program vesilesiyle Adana’nın bağımsızlığını kazanması için mücadele eden Adanalı kahraman kadınlarımızı minnetle ve şükranla anıyoruz.” dedi.

Vali Elban, KADEM Adana İl Temsilciliğinde gerçekleşen programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve ev sahibi KADEM İl Temsilcisi Reşan Arlıer’e teşekkür etti.

Bu konuşmadan sonra Adana Valisi Süleyman Elban, KADEM Şeref Defterini imzaladı.

*****

Önceki

GESAM’dan “Kurtuluşun 100. Yılında Adana” Sergisi

Sonraki

24 Aralık 2021 Cuma İDSO Konseri AKM’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar