Muazzez İlmiye Çığ 9 Ekim’de Adana’da olacak

Muazzez İlmiye Çığ

9 Ekim’de Adana’da olacak

Haber ve Fotoğraf : Vahit Şahin

  • Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği tarafından düzenlenecek olan Dost Sohbetleri’nde bu yılın ilk konuğu 104 yaşındaki tarihçi Muazzez İlmiye Çığ olacak.

Sümerolog, bilim insanı, Tarihçi Muazzez İlmiye Çığ , 9 Ekim’de Adana’ya geliyor.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği tarafından düzenlenecek olan Dost Sohbetleri’nde bu yılın ilk konuğu 104 yaşındaki tarihçi Muazzez İlmiye Çığ olacak.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur, “Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu olarak her ay yapacağımız dost sohbetlerinin bu ayki konuğu Muazzez İlmiye Çığ olacaktır. Sayın Çığ, 9 Ekim 2019 saat 18.30’da gerçekleştireceğimiz Dost Sohbetlerimize katılacaktır. Platform üyelerimiz ve dostlarımız davetlidir. Bilindiği üzere Sümerolog, bilim insanı, tarihçi Muazzez İlmiye Çığ 20 Haziran 1914 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün emriyle kurulan AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Hititoloji Bölümü’ne 1936 senesinde girdi. 1972 senesinde emekliye ayrıldı. Muazzez İlmiye Çığ, 1988’de Philadelphia’daki Asuroloji kongresine katıldı. Prof. Kramer’in History Begins at Sumer adlı kitabını Türkçeye çevirdi ve kitap 1990’da “Tarih Sümerle Başlar” adıyla Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı” dedi.

*****

Read Previous

‘‘3 Bakış 1 Sanat’’ Ellen Art Gallery’de açılıyor

Read Next

SoMbahar Sergisini 15900 Kişi Görecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: