UÇARI GÖL PARK & DENİZLİ ACIPAYAM

UÇARI GÖL PARK &

DENİZLİ ACIPAYAM

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

Antalya’dan, Pusula Plus Aşkın Nuh yürüyüş Grubu ile Denizli’ye gidiyoruz. Denizli kent merkezinden 60km uzaklıkta, Acıpayam ilçesindeki Uçarı Göl Park’da, öğlen molası veriyoruz. Doğaseverlerin ilgi odağı olmuş, eşsiz manzarasıyla, biz fotoğraf meraklılarının görselliği ve yansımalarıyla gözümüzü dolduruyor.

Bölgenin en sulak alanı olarak, sulama amaçlı açılmış. 15 dönümlük bir arazide yer alıyor. Doğal yaşam korunmuş, sazan ve çay balığı yetiştiriliyor. Her mevsim kuşlar için barınak vazifesi görüyor. Balıklar dahil, gölet de birçok canlı barınıyor.

Geçtiğimiz aylarda Acıpayam ilçesi meydana gelen 5,5 depremden en çok etkilenen yerlerden birisi olmuş. Uçarı Mahallesi’nde yer alan gölet özellikle hafta sonları şehir dışından daha çok ziyaretçi akınına uğruyor. Gölet Acıpayam ilçesi ile Denizli’nin en önemli doğal güzelliklerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Denizli çevresinde, hafta sonunu değerlendirmek için yer arayanların en çok tercih ettiği yerlerden birisi haline gelen Uçarı Göl Park, göl ve ağaçlık alanı ile gelenlere keyifli saatler sunuyor. Gölet manzarasına karşı, kuş sesleri arasında gezinti ve piknik yapılabiliyor.

Gölet hakkında bilgi aldığımız, mahalle sakinlerinden Cevdet Yılmaz, “gölete gelen suyun mahallenin farklı yerlerinden çıkan su kaynaklarından oluştuğunu” söyledi. Kayaların altından çıkan suların gölette birleştiğini yenileyen Yılmaz, “önceki yıllarda köylülerin çabası ile göletin yapıldığını, sonrasında ise Denizli Büyükşehir ve Acıpayam Belediyeleri tarafından bölgenin eğlenme alanı olarak düzenlendiğini ifade etti. Yılmaz, önceden gölet ile tarımsal sulama yapıldığını ancak sonradan kurulan kooperatif ile daha güzel bir hale getirildiğini” kaydetti.

Yılmaz, göletin özellikle yaz mevsimlerinde serinlik sağladığını; “Buraya gelen insanlar gölette çok rahat ettiklerini ve manzarasını çok beğendiklerini söylüyorlar. Buraya gelenler belediyenin yaptığı tesisleri de kullanıyorlar. Denizli’nin en güzel yeri olduğunu söyleniyor” diye konuştu.

Göletin etrafında tur atıyor, yansımalar ve gelinle damadı çekiyorum. Hafif serin hava, bulutların ihtişamı, söğüt ağaçları beni bambaşka bir dünya içine itiyor. Gitme vakti, tekrar başka bir mevsimde, ziyaret etmek beklentisiyle, bu güzel beldeden ayrılıyoruz.

*****

Read Previous

Babacanoğlu’ndan bir Öykü; HIRSIZIN ÇOCUĞU

Read Next

COVİD-19 gölgesinde 1 Nisan Şakaları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: