SANAT’TA ‘’ YENİLENME SANATI ’’

SANAT’TA

‘’ YENİLENME SANATI ’’

Perihan Koca Yazdı

Değerli dostlarım; Sizlerden ayrı kaldığım süreçlerde yaşamın gereği nefes aldım ise de Sanatımda üretmeden nefes aldığımı hissetmiyor ya da özgürce nefes aldım diyemiyorum.

Aldığım her özgür nefeste kendi içimde, kısmen kendimi yinelesem de ‘’Yenileyerek’’ (yenilemeye gayret ederek) bugün; sanat için, kendim için, sanat dostlarım için ne yaptım ve yaptıklarım ülkemin nefesine bir renk, bir nefes olacak mı bilinciyle, içsel yolculuğumda, an’da gelen doğuşlarla yenilenerek renklerimi, mısralarımı, satırlarımı boyadım.

Sizlerin de dikkatini çektiği gibi YENİLENME Duygusu, hissi, bilinci ve sorumluluğuyla bireysel ve toplumsal yinelenirken yeniliklerle çoğalma, büyüme, yükselme, yücelme, özgürleşme, bütünlüğü korumada adaletin vicdanları sızlatmadan yaşamı yaşanır kılan, insanlığı insanca yaşamanın erdemini onayan ( Hakkıdır Hakk’a tapan Milletimin İstiklal. Mustafa Kemal ATATÜRK) hakça bir düzen, siyaset, sanat, spor, ekonomi, eşitlik ile yönetilen, bir metre bezle karşılandığımız, beş metre bezle uğurlandığımız dünyada, ömür defterimize yazılan iyilik satırlarımızın çoğaldığı, nesillerin aktarımında sevgiyle anıldığı bir yaşam sürmek yani yinelenirken yenilenmek düsturlarımızdan biri olmalı.

Sanatta da sorumluluk hissi taşıyan her sanatçının, sanata gönül verenlerin sanat ile bir şekilde temas kuranların kavramaları gereken önemli bir husustur yenilenmek.

Eğer sanat yoldaşları sürekli kendilerini tekrarlarla yinelerler ise, pişirip, pişirip aynı şeyleri masaya koyarlarsa bir süre sonra kendi içinde kısır bir döngüye düşerler. Bu durum algılarda zaafiyete yol açar, sanatı yüceltmez bilakis verdiği zararlarla küçültür, verimsiz kılar, gelişmeyi, geleceği, günü, aydınlatamaz, ışık tutamaz, nesillere aktarımda sanat adına elle tutulur bir şey bırakamaz, katkı sağlayamaz.

Sanat alanından yola çıkarak yaşamın her alanda ‘’yenilenmenin’’ ısrarla gerekliliğini ve önemini algılayıp, hissederek yaşam siyasetimize yaygınlaştırmalıyız.

Yenilenme sanatını sanatla icra edip, estetikle yaşama yaymalı, sevgiyle çoğaltmalı, aşkla uygulamalı, seviyeli güzelliklerle donatmalıyız.

Elbette yenilenirken yinelenmeler de yaşamsal gerekliliktir. Dikkate almamız gereken bilimin, ilimin, çağın ve koşulların değiştiği gözlem ve bilincini akılda tutup, İnsan denen yüce varlıkta değişmeyen doğal ihtiyaçlar, inanç ve sevginin değişmediğini bilmek ve laik düzende yaşamanın özgür adımlarıyla ilerleyeceğimiz yenilikleri hayata geçirmek gerekir.

Toplumsal, toprak ve bayrak bütünlüğünü bozmadan, ahlaki değerleri acze uğratmadan, bayrağın rengini soldurmadan ve ulu önder Atatürk’ün toprağın her karesiyle, birey olarak gördüğü her insanın yüreğiyle birleşip, bütünleşerek kurduğu T.C. Cumhuriyetimize sahip çıkarak yinelenirken yenilenme sanatını ortaya koymalıyız.

Değerli dostlarım Sanatımla özgür nefes almada yenilenmeye giderken bir sonraki sohbetimizde buluşmak üzere yeniliklerin güzellikleriyle kucaklıyor, ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı ve bestelediğim (Muhayyer Makamında – Yüzünde Yüz Bularak) bir şiirimi yüce gönüllerinize bırakıyor, sevgimle, saygımla selamlıyorum sanatla bakan, seven güzel kalplerinizi.

Perihan Koca 25.03.2019 Kadıköy 

*****

“Yüzünde Yüz Bularak” Perihan Koca’dan dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

ÖMÜR DEFTERİM

GEL DOKUN KALBİME AŞKLA UYANSIN

GÖZLERİM SEVGİYLE MAVİ BOYANSIN

İSTEMEM BAŞKASI İSMİNİ ANSIN

ÖMÜR DEFTERİMİ ÇİZDİR SENİNLE

****

AL GÖTÜR GÖNLÜMÜ AVUT KOYNUNDA

ÖZLEMİ UNUTTUR ELİM BOYNUNDA

GÜNAHLAR UTANSIN SEN BAKTIĞINDA

ÖMÜR DEFTERİMİ YAZDIR SENİNLE

****

TUT GETİR GÜNEŞİ DOĞSUN ÜSTÜME

HARCANAN YILLARI SAYDIR ZULÜME

SEVGİNİ SÖYLEYEN TEK BİR KELİME

ÖMÜR DEFTERİMİ BİTİR SENİNLE

Perihan KOCA 01 Şubat 2015 Kadıköy

http://perihankoca.com, perihankoca9@gmail.com, perihan_koca@hotmail.com,

Instagram, facebook ve diğer…

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

Çukurova Sanat Girişimi Sergi Açılışı

Read Next

26 M A R T  2019  S A L I Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: