Çukurova Sanat Girişimi Sergi Açılışı

Çukurova Sanat Girişimi

Sergi Açılışı

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Nedim Gürsel – M.Demirel Babacanoğlu

19 Mart’ta başlayan 29 Mart’a kadar sürecek olan 13. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kültür Merkezi’nde açılan resim heykel sergisini, Seyhan Oteli’nde açılış törenini izleyebildim ancak.

Sergide; Özgür Eryılmaz, Oben Yılmaz, Musa Hatan, Demet Güvendik Erçetin, Hakan Çapkan, Nini Önözden, Cem Çelik, Berk Kaya, Ali Raşit Karakılıç ve Sevim Sezer Yüksel yapıtları yer aldı.

Tablolar, yontular estetik görünümleriyle karşımızda. Resimlerde sıcak rengin yoğunluğu ağır basıyor, renkler ve çizimlerde ustalıklar öne çıkıyor.

Şurada bir portre koluna kelebek konmuş, başında batı tarzı yapılar var. Bir bayan portresi bu, desenleme tarzıyla çizilmiş, başındaki ağırlığı duyumsamıyor bile. Dünyamızın yapısı herhalde bu düzeye gelmiş!

Sisli bir gökyüzü içinde balık modelli uçak, uçağın altında dikilmiş insanlar; burada soğuk renk ve hüzün egemen görülüyor…

Sıcak rengin yoğunluğunda bir bayan portresi görüyorum. Gözlerini kapamış, belli ki iç dünyasında geziniyor. Dışa vurumda gülümseme yansıyor bize… Alaysı bir duruş da diyebiliriz buna.

Özel Gültekin – Kemal Derin

Şu çocuğun portresine bakınız. Gayet gürbüz, ileri bakışlı bir çocuk. Soğuk rengin tonlarıyla betimlenmiş, umudu bekliyor…

Burada bir de radyatör petekleri arasında soğuk renklerle örülmüş bir genç portresi… Denebilir ki yaşama bakışı umutsuz… Yontular ise kendi gizemi, betimi içinde birçok şeyler anlatıyor bize…

Akşam Seyhan Oteli bodrum kat salonundayız. Sunuculuğu Nazan Balcı, Halit Gökmen yapıyor. Açılış konuşmasında Asuman Söylemez, Çukurova Sanat Girişimi işlevlerini anlatıyor. Ardından, Adana Koleji Beş Kala Müzik Grubunun hazırladığı Klasik Türk Müziği dinletisi sunuldu.

Piyanoda Larusu Alya Tekkollu, Yan fülütde Nil Su Ecem Kara, Kemanlar’da Çağla İskender, Berra Tamer, Sude Eski Akgün; Aryalarda Serdar İlk… yer aldılar.

Nedim Gürsel

Ünlü şair yazarlarımızdan Nedim Gürsel’i tanımayan yoktur diye düşünüyorum. Onun yaşamı çalışmaları üzerine Şair-Yazar Hülya Ekmekçi’nin hazırlayıp sunduğu saydam ilgiyle izlenildi.

Gürsel, 1951 Gaziantep doğumlu. (…) 1974’de Sorbon Üniversitesi bitirdi. Daha sonra aynı üniversitede Türk Edebiyatı dersleri verdi. Öykü, roman, gezi, deneme, söyleşi, şiir yapıtları yayınlandı. Birçok dergi ve gazetelerde yazdı, yazıyor. Uzun Sürmüş Bir Yaz (öykü), Kadınlar Kitabı (öykü) ‘müstehcen’ bulunduğu savıyla toplatıldı.

Çetin Yiğenoğlu – Nedim Gürsel

Ödüller aldı.

Geleneksel olarak her yıl bir sanatçıya verilen Çukurova ödülü, bu yıl da etkinlik öncüsü/yöneticisi Çetin Yiğenoğlu tarafından Nedim Gürsel’e sunuldu.

Büyük alkış aldı.

*****

Read Previous

25 Mart 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

SANAT’TA ‘’ YENİLENME SANATI ’’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: