Sanatın Işığıyla Buluşma ve Doluşma

Sanatın Işığıyla Buluşma ve Doluşma

Perihan KOCA Yazdı

Değerli sanat dostlarım bir önceki yazılı sohbetimizde temsiliyet ve teslimiyet üzerine anlam ve önem kapsamında uzunca konuşmuştuk. Bahse değer konuyu da aklımızın bir ucunda tutarak sanatın ışığıyla ve sanat aşkıyla yazılı sohbetimizin yolculuğuna devam etmek isterim.

Sanatın ışığında sanat için (sanatın ışığıyla) buluşanlar ile doluşanlar arasında siyah ile beyaz kadar önemli farklılıklar vardır.

Dudakların hafifçe aralanıp, elin ağza doğru götürülüşüyle ortaya çıkan şaşırma ifadesini görür gibiyim. Bu ifade de bazı şaşkınlıkların nereden çıktı bu tanım der gibi olduğunu, bazı şaşkınlıkların da hiç bu açıdan bakmamıştım, vallahi doğru der gibi olduğunu tahmin ediyorum ya/ ya da hayal ediyorum.

Işık aydınlatır, görünür kılar ve karanlığı açığa çıkarır. O nedenledir ki gün geceye döndüğünde dokunuveririz aydınlatmaların düğmesine. Ya çakmağı çakıp da bir mumun oynaşan gölgesinin keyfiyle aydınlanır ya da gece lambasının gizemiyle okuruz kitabımızı ve hatta hayallerimizin kurgusunda geziniriz.

‘‘Kim sever ki karanlığı? İçine aldıkça körelten kuytusunda kim barınmak ister ki?’’

Bilmeden karanlığa sığınanlar ile karanlığın zindanına gönüllü mahkûm olup esareti seçenler ayrı bir sohbet konusu olacağından, şimdilik burada bu kadarlık değinmiş olalım.

Sanatın ışığı da tam da bu pencereden bakıldığında buluşmak ile doluşmak arasındaki farkı ortaya çıkarır, aydınlatır.

Hadi birlikte aydınlanmaya devam edelim. Sanatı, üreterek, tüketerek ya da izleyerek yüreğinde barındırıp sanatın ışığında buluşanların ışığı ve enerjisi hiç kuşkusuz en güzeli, en özleneni, en istenenidir. O nedenledir ki ‘‘Sanat güzelliktir, sanatın güzelliğiyle güzelleşmek de ruhun sanatıdır’’ demiştim daha önce.

O halde Sanatın ışığında güzelleşmek için buluşanların etrafında, güzelliklerden nemalanmak için doluşanlar da oldu ve olacaktır da her zaman. Buradan çıkarımla sözlerimi tırnak içinde pekiştirmek isterim.

‘‘Sanatın ışığında güzelleşmek için buluşanların etrafında, güzelliklerden nemalanmak için doluşanların varlığı üzücü ama kaçınılmazdır.’’

Önemli olan duruş, doluşanların varlığını bilerek ama kanıksamadan, onları olabildiğince buluşma mecrasına çekmenin gayret ve idrakını muhafaza etmede sabır, sebat ve ilimle yol almayı başarmaktır.

Unutmamalıdır ki Sinek de ışığın etrafında döner.

Sanatın ışığında doluşanların, sanatla buluşmayı başarabileceği umudumu hep korudum. Olsundu Hiç değilse doluşarak sanatın ışığında nefesleniyorlar. Zamanla damarlarına nüfus ederek, sanatla aydınlanacaklar, buluşacaklar, buluşturacaklar demektir bu. Bu ve bu bakış açım da umudumun ışığını parlatmamı sağlıyor.

Sanatı ticari amaç ile kullananlar sadece alanlarında ürün ortaya koyarlar, bu da onları sanatçı yapmaz. Resim yapan Ressam gibi, Şiir yazan şair gibi, Şarkı söyleyen şarkıcı gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Oysa Sanatı, yaratıcılığını ortaya koyarak ruhuyla ürün ortaya koyanlar yaşatır, yüceltir ve sanatçı titrine erişir.

Sanatın ışığında buluşanlar sanatla nefes alırken, sanatın ışığına doluşanlar sanatın nefesiyle soluklanırlar. Çoğunlukla doluşanların soluması nefesleri artırmaz, eksiltir ne yazık ki.

 

Of! karanlığın içinde ışık arar gibi oldum. Sanatın ışığında, sanatın ışığıyla ‘Doluşanlar hususlarına’ değinince nefesim daraldı, elimi yüzümü yıkadım. Aynaya gözüm takıldı, hüzün kaplamış yüzümü. Gözümde gezinen umut ışıkları yıldız yıldızken göz bebeklerim çocuk gibi bakıyor. Sahi bu yüz bana ait ama biraz önce başka bir yüz takılıydı yüreğimin yüzünde sanatla coşan.

Yüzümün çizgilerinde yeniden sanatla derinleşip, içsel yolculuğumda kendimi keşfe dönme vaktim geldi. Bana müsaade ederseniz ‘‘Bir yüz kaç yüz barındırır. Bugün yüzünde hangi yüzün takılı’’ diyerek sözlerimi sonlandırmak isterim

Değerli dostlarım; Bir sonraki yazılı sohbetimizde sanatın ışığında buluşmak/buluşabilmek umudumla, Yağlıboya resmimin görselini, ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan yer alan şiirimi ve ayrıca bestelediğim Muhayyer Makamında “Yüzünde yüz bularak” bir şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyor, sanatın ışığında güzellikler diliyorum.

BEN GÖNLÜMDE ARADIM

Yüzünde yüz bularak

Bu gönlüme aldandım

Seni bende sanarak

Ben gönlümde aradım

Gözünde sevgi seli

Sesinde bahar yeli

Uçuşan saçın teli

Ben gönlümde taradım

Yemin eden sözleri

Çiçek açan gülüşleri

Kalbe dolan sevişleri

Ben gönlümde aradım

Acı çekmek demekmiş

Bu ne bitmez özlemmiş

Sevmem için gelseymiş

Ben gönlümde sarardım

Perihan KOCA

www.perihankoca.com

www.sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com

perihan_koca@hotmail.com

Instagram & Facebook & Twitter

*****

Read Previous

Mehtap Şafak’ın yeni romanı “Şey”

Read Next

Agnès Guillaume’un Sergisi Sanatorium’da Açılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: