Agnès Guillaume’un Sergisi Sanatorium’da Açılıyor

Agnès Guillaume’un Sergisi

Sanatorium’da Açılıyor

Haber : Necati Mumay

SANATORIUM Sanat Galerisi Agnès Guillaume‘un “Kaçalım” ve “Kurtulalım” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

4 Nisan‘a kadar sürecek olan “Kaçalım” ve “Kurtulalım” başlıklı Sergilerin açılışı 18 Şubat 2021 Perşembe günü yapılacak.

SANATORIUM Sanat Galerisi‘nden Agnès Guillaume‘un “Kaçalım” ve “Kurtulalım” başlıklı sergileri için yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyledir;

“SANATORIUM, Agnès Guillaume’un “Kaçalım” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine 18 Şubat 2021 – 4 Nisan 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Agnès Guillaume’un işleri kinayeli, metaforik, asla gerçekçi olmayan, ancak yine de varoluşsal bir gerçeklikle bağlantılı olmalarıyla birleşiyor. Paul Ardenne’in belirttiği gibi Guillaume’un işleri, varoluş olgusu ve yaşam boyu şu soruları sorarak düşünme üzerine kafa yormakla meşgul: Doğru yönü seçip seçmediğimizi hiç bilebilir miyiz? Nasıl ve ne ile var oluruz? Sevgi, talihsizlik, direnç, akışa bırakmayla mı? Ölümlü kaderimizin eylemlerimize uyguladığı korku ve odakla mı? Sığındığımız hayal gücüyle mi?

“Kaçalım” ile sanatçı, meditatif hali kendi üzerine düşünmeye ve gerçeklikten kaçmak için birer davet olarak iki farklı yöne itmeyi amaçlıyor. İnsan olmanın ne anlama geldiğini, özellikle psişe açısından derinlemesine sorgulayan sanatçı, işlerinde bu meditatif hale kapı açmak için, tümü tanınmaz haldeki bedensel biçimlerle karışmış su, kum, kaya, rüzgar ve ışık gibi çeşitli doğa unsurlarını kullanıyor.

Somuttan bir kaçış ve her türlü kesinlik ve tekil düşünce yapısının karşısında olarak sergi, daha açık fikirli, eleştirel ve kişisel bir bakışla gerçekliğe geri dönüş için bir çağrı niteliği taşıyor.

SANATORYUM, Agnès Guillaume’nin 18 Şubat 2021 – 4 Nisan 2021 tarihleri arasında Türkiye’deki “Kurtulalım” başlıklı ilk kişisel sergisini sunar.
Agnès Guillaume’nin parçalarının ortak bir yanı vardır, tarzları: Kinayeli, mecazi, asla gerçekçi olmayan ama yine de varoluşsal bir gerçekliğe bağlı. Paul Ardenne’in de belirttiği gibi, eserleri varoluş gerçeğini ve yaşam boyunca düşünme gerçeğini şu soruyu sorarak yansıtma eğilimindedir: Doğru istikameti alıp almadığımızhiç öğrenebiliyor muyum? Nasıl var ız ve ne üzerinde? Aşkta, sıkıntıda, direnişte, gitmesine izin vermekle mi? Ölümlü kaderimizin eylemlerimize getirdiği korku ve odaklanma üzerine mi? Sığındığımız hayal gücü nde mi?

“Kurtulalım” ile sanatçı, bu meditasyon halini iki farklı yöne itmeyi hedefliyor; Sanatçı, insan olmanın ne demek olduğunu, özellikle de ruh açısından, su, kum, kayalar, rüzgar ve ışık gibi eserlerinde doğanın çeşitli unsurlarını kullanır ve bu meditasyon durumuna kapıyı açmak için tanınmaz bedensel formlarla karıştırılır.

Somut bir kaçış ve her türlü certitude veya tek zihniyet karşı olarak, sergi daha açık fikirli, eleştirel ve kişisel bakışları ile gerçeğe geri gelmek için bir çağrıdır.”

SANATORIUM Sanat Galerisi

Adres : Mumhane Caddesi No: 67/A Karaköy-Beyoğlu/İstanbul

Agnès Guillaume Kimdir?

Agnès Guillaume (1962) eski bir müzisyen 2010 yılında video sanatına yöneldi. Videolar, karışık medya çalışmaları ve nakışlar üretmektedir. Sanatçının videoları, kendini tanımayı düşünen şiirsel formlar olarak işlev görür. Giderek uluslararası alanda tanınmaya devam eden Agnès Guillaume’nin çalışmaları Petit Palais – Paris Güzel Sanatlar Müzesi, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri, Nuit Blanche 2020, Videoforme ve Art Brussels gibi farklı mekanlarda sergilenmiştir. Agnès Guillaume Paris ve Brüksel arasında yaşamaktadır.

“Videolarında ve nakışlarında, Agnès Guillaume sadece bizden, insanlardan bahsediyor. Soyut, üstün, icat edilmiş bir insanlık değil, durumumuzun idealleştirilmiş bir anlayışına madde veriyor. Nietzsche’nin deyimiyle, hepsi de insan… Hız çağında, içinde yaşadığımız sürekli ivme lenme durumunda, bu tür görsel çabalar renklerini direğe çiviler: sanat, ilgiyi gerektiren ve hak eden bir deyimdir.” Paul Ardenne, Sanat tarihçisi ve yazar

“Video sanat kısa filmler için ne şiir romanlar için: Anlatı vizyoner yol verir” Christophe Leribault, Paris City Petit Palais Güzel Sanatlar Müzesi Direktörü

*****

Read Previous

Sanatın Işığıyla Buluşma ve Doluşma

Read Next

18 Şubat 2021 Perşembe Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: