Sanatçının Susması Güzeldir

Sanatçının Güzelleşmek İçin Susması Güzeldir

Perihan Koca Yazdı

Değerli Sanat dostlarım Suskunluğumun ardında yatan nedenleri saymaya kalksam sizleri yormakla kalmaz aynı şeyleri tekrar yaşayarak kendimi de yorarım.

Ülkemizin kanayan yaraları yürek yangınlarımızla birlik olup motivasyonumuzu, enerjimizi tüketmeye devam ederken, kalem isyan ediyor, fırça renklere küsüyor, dil titriyor, kelimeler sırasını şaşırıyor…

Gayret ederek süratle pozitif enerjimi toplamaya çalışıp, yüreklerinizle yazı diliyle sohbete geldiğim bu satırlarımla sizleri selamlıyor, çığlıklaşan kelimelerimi sandığıma saklıyorum.

Sanat güzelleşmektir (Sanat Güzelliktir, Sanat icra etmek ise güzelleşmektir) demiştik ya daha önce. Görüşmediğimiz bu süre zarfında giriş bölümünde atıfta bulunduğum olumsuzlukların yanı sıra sanatımla güzelleşmeye gayret ettim.

Sanatın ışığında çıktığım içsel yolculuğumda; gizlenen, yan yana gelmede zorlanan kelimeleri toparlamaya çalışarak ikna etmeye çalıştığım mısralarımla buluştum. Gündemin gölgesinde kalarak solmaya meyleden Renklerimi gün ışığına çıkarmak da ayrı bir güzellikti. Canlı/ cansız her şeyde ve her varlıkta kendine has bir ritim vardır. Ben de kendi ritmimi keşifte çaba sarf ettim. Yani Sanatla el ele vererek yürümenin verdiği huzurla ruhumu demlendirdim ve huzurunuza geldim.

Sanatta; Sanatçı ve sanatçının icrasıyla bazen eser bazen ürün ortaya koyduğu sanatı ile ilgili kısa bir gezinti yapalım mı?

Gerçek Sanatçının dili/ izahı suskun kalır ama Eserleriyle konuşur. Bu eserler bazen yaşamdayken bazen de yaşama vedadan sonra değerini bulur ya da değeri ortaya çıkar.

Sanatçı hal, durum, kültür ya da duruşuyla ortaya koyduğu ürün ya da eserlerinin gerisine düşerse çalışmaları anılsa da ismi anılma da zorlanılan bir kişi olarak kalır. İsmi zikredilse bile duruşuyla iyi bir örnek teşkil ederek anılmaz. Ki, bu yarımlık hissi yaratır.

Sanatçı durum, kişilik, hal, eylem, söylem ve davranışlarıyla eğer sanatının önüne geçerse, bu kez sanatını gölgede bırakarak örseleyen duruşuyla zararı birinci elden kendi vermiş olur. Bu durum da yarımlık hissi yaratır.

Sanatçı eğer Sanatıyla el ele, kol kola, yürek yüreğe, yan yana yürürse Sanatın güzelliklerini bir bütün halinde yansıtmış, yaşamış ve yaşatmış olur. Bu durumda Sanatın karşı konulmaz güzelliğini koruyarak taçlandırmış olur. Örnek alınarak varlığıyla heyecanı körükleyen, erişilmeye çalışılan, ulaşılmaya uğraşılan, ürünleriyle besleyen, yücelen ve yücelten bir kimlik kazanır. Günümüzde örneklerine çok sık rastlayamadığımız adımlarını sanatıyla birlikte atan, bütünleşen Sanatçılarımızın çoğalarak değerlerimize değer katmasını, sanatın ışığını parlatmasını, sanat aşkını yaşayarak yaşatmasını diliyor, yüreğimin kırık dökük mısralarını yüreklerinizin mısralarına ekliyor, renklerimle renklerinizi boyamak için yine susmaya gidiyorum.

Bir sonraki yazı sohbetimde buluşuncaya kadar ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirlerle veda ediyor, yüreğinizdeki sanat aşkınızın hayal kırıklıklarından uzak, Sanat ışığıyla aydınlanmış gönüllerle, sevgiyle kalın. Sanatla kalın, hoş kalın, güzelliklerle çoğalın. 16.03.2018 Kadıköy

YÜREK YÜZÜNDE

duysa da kulağın tüm sözlerimi

anladın mı sandın gönül dilimi

seyrettim yüzünün her çizgisini

görmedim kalbinle dinlerken seni

 

yoruldum ben artık sana koşmaktan

usandı kelimeler sessiz kalmaktan

konuşmaz ki dilin hep suçlamaktan

duymadım kalbinle söylerken seni

 

sen gibi kimseyi hiç yaşamadın

yürek yüzünde hep maske dolaşdın

dolsa da gözlerin yaşsız ağladın

bilmedim kalbinle özlerken seni

 

sözcükler isyanla firar ettiler

solumda mısralar sağımda renkler

gam telinde durup siyah çizdiler

isterdim kalbinle severken seni

Perihan KOCA 15.11.14 Kadıköy

perihankoca.com , sanatinrenkleri.com , perihankoca9@gmail.com , Perihan_koca@hotmail.com

twitter , fecebook, instagram ve diğer….

*****

Önceki

Galeri Mavist’te “Korkmuyoruz”

Sonraki

Zuhal Gürçimen kitabını tanıttı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar