Bütünü Koruma Sanatı

Bütünü Koruma Sanatı

Perihan KOCA Yazdı

Değerli sanat dostlarım, yaşam denen bu sahnede bize biçilen ve bizim kendimize biçtiğimiz rolleri oynamada bütünü korumanın gittikçe zorlaştığını ve bunun başlı başına bir sanat olduğunu görüyoruz.

Bütünü korumada manevi unsurların az bulunurluğu, nadir görünürlüğü ve görünürlüğü maddiyatın sınırlarını çoktan aştı. Hatta birkaç sınır öteye geçti.

Adeta bilinçsiz ya da itina ile aynı elekten geçirilen yığınlardan oluşan izleyici halk tarafından, tıka basa doldurulan arenadayız. Arena meydanında ise düşünen, gayret eden, kendini geliştirme çabasında olan, milli değerlerine sahip çıkan insanlar var. Bu İnsanlar insani taleplerini dillendirdikçe böğürlerine oklar saplanıyor. Şak şaklardan yorulmayan ama alkışlamaktan elleri kavrulan bu arenayı dolduran izleyicilerin alkışları ise, feryatların gücünü bastırmaya yetmiyor.

Hadi biraz da başka açılardan bakalım.

Terzi olsak göz kararıyla ve/veya ölçerek kumaşı kesip uygun elbiseyi (giysiyi) vücuda getiririz. Bu arada bazılarının bol keseden söyleyecek fikri var ama uygulayacak bilgisi ve yeteneği yok. Üste giyilen giysinin boylarıyla, ölçüleriyle uğraşmaktan içindeki insanı unuttular/unutturdular. Ya örtüyü kaldırıp altındakine bakıyorlar, ya örtüyü uzatıp altında art niyet arıyorlar. Yani içindeki insanı görmezden gelip yürüyen kumaş haline getiriyorlar.

Eline mikrofonu alan konuşmuyor, söylemiyor adeta (kibarca söylemeye çalışayım) bağırıyor.

Eline kalemi alan sümkürüyor. Cebine parayı koyan (güzel gözlü pek sevimli hayvanın çıkardığı ses diyeceğim ama diyemiyorum) höykürüyor. Vasfına bakılmadan oturduğu masayı işgal eden öğürüyor.

Bulunulan ortamlarda maruz kalınan bu durumlar artık dört duvarınızın içine kadar sızmayı başarmış durumdalar. Ne tarafa baksak acı, hüsran, gözyaşı ve kan.

Kadınlar, kadınlarımız, baş tacı analarımız, kızımız, bacımız, candan öte canlarımız, Allah’ın yarattığı diğer yarımız. Siz, ya siz!

Sapkın duygularla itilip kalkılan, tacize, tecavüze, şiddete, hiddete uğrayan, uğratılan, ömrüne gün biçilen, tüyü bitmeden eş diye seçilen, hazırlanan kılıflarla haksızlığa uğratılan, aşağılanan, horlanan, yok sayılan sevgi taşıyan yüreğinden kanatılan kadınlarımız.

Açın, sevgi kollarınızı açın. Sarın, sarılın, kucaklayın evlatlarınızı, diğer yarılarınızı iyileştirin, ıslah edin, eğitin, öğretin, hatırlatın. Besleyip, büyüttüğünüz, aynı yastığa baş koyduğunuz, gelir diye gün saydığınız, sevgiyle karşıladığınız, öperek uğurladığınız, doğurduğunuz evlatlarınızı insan evladı yapın. Kanınızla canınızda besleyip, bedeninizde taşıdığınız, memenizde beslediğiniz, göğsünüzde uyuttuğunuz yavrularınızı kaç yaşında olursa olsun yeniden öğretin, içindeki çocuğu uyandırın, ilminizle büyütün.

Ayrı parçalardan oluşan her şey birbirini tamamlayarak bütünü oluşturur. İnsan olan ve insan kalabilen her birimiz bütünü korumada estetikle, zarafetle, incelikle, nezaketle, sanatla durmalıyız. Bütünü koruma sanatını aşkla yapmalıyız.

Değerli dostlarım ayrı bedenlerde, ayrı cinsiyetlerde can bulan her bir yarımızın birbirini tamamladığı bütünde Aşkla yol alarak aydınlandığı nice güzellikler diliyor, 19 Mayıs ATATÜRK’Ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK Sözlerini anlayıp anarak kutluyorum.

19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür. M.K. ATATÜRK

Bir sonraki yazılı sohbetimizde buluşmak üzere güzel gönüllerinize  Yağlıboya resmimin görselini, ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan söz ve müziği bana ait bir  Al eline dilli sazı – Halk kızı şarkımı güzel gönüllerinize bırakıyor Sanatın ışığında sanatla, büyük sanatçı yaratanımın sanatıyla kalın.

AŞIK OLMAK ALLAHA

Aczi bilip görmektir

Neşe ile sevmektir

Hak yolunda gitmektir

Aşık olmak Allaha

Nuru verir yüzüne

Işık olur gözüne

Bin kelamdır sözüne

Aşık olmak Allaha

Can verene ermektir

Yoluna gül sermektir

Aşka gönül vermektir

Aşık olmak Allaha

İnsan olmak demektir

Canı canda bilmektir

Hiç olup da ölmektir

Aşık olmak Allaha                                                                                    Perihan KOCA 21.08.16

perihankoca.com   –    sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com – Perihan_koca@hotmail.com

*****

Önceki

BİSSE’de Ünlülerle “Biz Bize Sohbetler”

Sonraki

Ziya Paşa ve Tanzimat Edebiyatına Değinme

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar