Resul Aytemur “Aynadan Sokaklara” Sergisi açıldı

Resul Aytemur

“Aynadan Sokaklara” Sergisi açıldı

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Türk figür resminin ustalarından Resul Aytemur‘un 31. Kişisel sergisi “Aynadan SokaklaraAkademililer Sanat Merkezi‘nde açıldı.

Resul Aytemur‘un eserlerinde Balo sokağının canlı ve neşeli yaşamından kesitler, karnaval renklerinin bir cümbüşe dönüşen etkileri görülüyor.

Akademide beraber çalıştığı ‘Kemal İskender’ portreleri bilhassa çok begeni topladı. Kemal İskender, anlattığı efsane dersler ile pekçok genç sanatçının, keşke hocam olsaydı dediği bir isim. Hayata, sanata, şehirlere, müziğe dair pek çok sey anlatabilecek sözü olan keyifli bir akademisyen Kemal İskender‘in her an gözleri parlayan esprili, dost portreleri, fevkaladenin de fevkinde(!) olmuş. Hatta akademi efsanelerine göre, önce korktukları hocanın içinde Afacan, muzip bir çocuk varmış. O Afacan muzip pırıltılar, Resul Aytemur‘un tüm tablolarında yansımış ve görsel bir şölene dönüşmüş.

Okul döneminden arkadaşları sanatçıyı yalnız bırakmadı ve kendi portrelerini aradılar. Portrelerini bulamayınca sanatçıya sitem ettiler ve gelecek sergi için söz aldılar.

Tüm eserler içinde en iyi poz veren de Kemal İskender‘miş onun için en muzip ışıltıları taşıyan da oymuş.

Balo sokaktan bir portre de Aysel Gürel‘i anımsattı bana, Öyle bir not olmamasına ragmen. Yaşamla dalga geçmeyi bilen en etkili söz yazarlarından biri olan Aysel Gürel, en az kullandığı perukalar kadar renkli ve esprili bir insandı. Resul Aytemur‘un aynasına da Türkiye’nin ve Balo sokağının en renkli, en esprili portreleri yansımış.

Koleksiyoner Jerry Benardete, Kaya Özsezgin, Abdülkadir Günyaz, Burhan Doğançay, Şahin Paksoy, Doğan Paksoy, Ahmet Merey, İrfan Okan portreleri , sergi salonunda bir şeyler anlatmak üzere izleyicileri bekliyorlar. Akademi günlerini mi , yoksa sanat dünyasından son dedikoduları mı anlatacaklar bilinmez. Ama gidip hepsini tek tek dinlemekte, eserlere kulak vermekte fayda var. Sergi dolayısı ile üst katlara saklanmış iki muhteşem kedi de diğer günlerde konuklarla buluşacakmış.

Çalışmalarını Balo sokaktaki atölyesinde sürdüren Resul Aytemur, Sabri Berkel ve Neşet Günal gibi Türk resminin efsane isimlerinin de öğrencisi olmuş. Eserlerinin konusu çoğunlukla İstanbul, hatta Balo sokakta geçiyor. Eserlerinde Türkiye renklerini kullandığını söyleyen sanatçı, ressam ve eleştirmen arkadaş ve dostlarının yanı sıra, Balo sokaktaki pilav satıcısından, sokağın çöpçüsüne kadar pek çok portreyi en renkli biçimleri ile resmetmiş.

Yoğun boya kullanımı ile gündelik yaşamdan durum tespitleri yapan sanatçı, Vefa kulübü’nde Futbol oynadığı günleri de kendi otoportresine yansıtmış.

Pek çok ödülleri bulunan sanatçı Resul Aytemur‘un karnaval coşkulu renklerinin yansıdığı sergisi 25 Mayıs 2019 tarihine kadar Akademililer Sanat Merkezi sergi salonu’nda sergileniyor.

Akademililer Sanat Merkezi

Adres : Hüseyinağa Mah. Balo Sokak No 37 Beyoğlu

www.akademililer.com

*****

Read Previous

Pınar Tınç’ın “Masumiyet” Resim Sergisi Art Gallery’de

Read Next

Ön-Türk Akademisi’nden “Türk Dili Çalıştayı”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: