Ön-Türk Akademisi’nden “Türk Dili Çalıştayı”

Ön-Türk Akademisi’nin

“Türk Dili Çalıştayı” Antalya’da

Haber : Kemal Gönüleri

  • 27 ve 28 Nisan Günlerinde Antalya Uygulama Oteli’nde yapılacak olan “Türk Dili Çalıştayı”nda İmza Günleri ve Kitap Satışları da yapılacak.
  • Etkinlik herkese açık olup, giriş ücretsizdir.

Organizasyonu Ön-Türk Akademisi Kurucu Başkanı Vedat Köle ile Dernek Başkanı Oktay Polat tarafından yapılan “Türk Dili Çalıştayı” 27-28 Nisan’da Antalya Uygulama Oteli‘nde yapılacak.

Türk Dili Çalıştayı ile ilgili olarak Ön-Türk Akademisi tarafından yapılan yazılı açıklamada “Kader Türkçe ağacının dallarını yer yer birbirinden epey ayırmıştır. Zamanın rüzgarları bazı dalları kırarak sökmüş, komşu ağaçların tacına götürmüştür. Başkalarını yakınlaştırmış, günün birinde yine ayırarak ters yönlere sürüklemek üzere birbirine örmüş, bazen de aşılamıştır. Böylesine sürekli kavuşma ve dinamik komşuluk ortamında leksik ve gramatik malzemenin karşılıklı alışverişi gerçekleşmiş, üstelik bu alışveriş yalnızca Türk lehçelerini kapsamakla kalmamıştır. Bu nedenledir ki Türk dillerinin tamamı aslında Oğuz- Karluk, Oğuz- Kıpçak, Kıpçak- Bulgar, Karluk- Kıpçak, Kıpçak- Altay vb. gibi farklı ölçüde karışık tipleri bünyelerinde barındırır.

Türk dilleri ailesinin ve bu ailenin ayrı ayrı dalları karşılaştırmalı dil bilimi incelemelerinin sonuçları ışığında, 27-28 Nisan tarihlerinde Antalya Uygulama Otelinde düzenlenecek Türk Dili Çalıştayında ele alınacaktır.” denildi.

*****

Read Previous

Resul Aytemur “Aynadan Sokaklara” Sergisi açıldı

Read Next

27 Nisan 2019 Cumartesi Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: