Galeri Merkür’de “Karmaşık Düzlem”

9 Sanatçıdan Grup Sergisi…

Galeri Merkür’de “KARMAŞIK DÜZLEM”

Haber ve fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Galeri Merkür, 9 sanatçının katıldığı Karmaşık Düzlem isimle grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Serinin açılış kokteylinde kalabalık bir izleyici topluğunu hazır bulundu…

Nişantaşı’nın sayılı sanat galerilerinden MERKÜR, 9 genç sanatçının “Karmaşık Düzlem” adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Serinin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseveri bir araya getirdi…

Küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği sergi, konusunu mühendislikten bilgisayar bilimine, Kuantum fiziğinden fraktallara birçok alanda kullanılan karmaşık sayıların geometrik uzamdaki karşılığından alıyor. Serginin sunumunda açıklamalarda bulunan İpek Yeğinsü, şunları söyledi:

“Geçmiş, şimdi ve geleceğin tüm katmanlarının bağlam düzleminde eriyip iç içe geçtiği günümüzde, Postmodernite’nin dönüştürdüğü gerçeklik algımızın belki de en salt ifadesini bulduğu karmaşık düzlem kavramını, onu genellikle bağdaştırdığımız dijital teknolojiler yerine resim, heykel, fotoğraf gibi teknikler üzerinden irdeliyor”

SANATÇILARA BAKIŞ:

Sergide Ahmet Duru: Aslı Aydemir, Deniz Defne Acerol, Gamze Zorlu, Görkem Dikel, Gözde Başkent, Kerem Ağralı, Melike Kılıç ve Şener Yılmaz Aslan’ın resim, desen, seramik, kağıt kesme ve fotoğraf gibi farklı tekniklerdeki yapıtları yer alıyor.

Ahmet Duru, manzara kavramını damıtmaya, onun özüne inmeye yönelik deneylere girişir. Aslı Aydemir: Cintemani gibi geleneksel bir malzemeyi olasılıklar evrenine taşır. Deniz Defne Acerol: Bizi her biri yazgısının bir sonraki aşamasını bekleyen kahramanlarının kesişen yolculuklarına dahil eder. Gamze Zorlu: İzleyiciyi kendi kurguladığı kolaj-mekanlarda. Görkem Dikel: Sonsuz sayıda düzleme yayılan alış-veriş çılgınlığının tam ortasında. Gözde Başkent: ‘ya kaç ya savaş’ eyleminin eşiğinde asılı bırakır. Kerem Ağralı: Farklı kavramsal referansları gerçeküstü mekanlarda bir araya getirir. Melike Kılıç: Hikaye kurgusunun katmanlı karakterini bir simyacı edasıyla görünür kılar. Şener Yılmaz Aslan: İçinde yaşadığımız kentin eklektik dokusunu, bizi kimliksizliğimizle yüzleştiren bir aynaya dönüştürür. Böylece izleyici, içinde bulunduğu gerçekliğe daha eleştirel bir noktadan bakmaya davet edilir”

Galeri yetkilileri, “Karmaşık Düzlem” sergisinin 19 Şubat 2018 tarihine kadar izlenime açık tutulacağını bildirdiler.

Adres: Galeri Merkür, Mim Kemal Öke Caddesi Erenler Apt. No: 12 D: 2 – Nişantaşı/İstanbul.

(Telefon: 0212 225 37 37- 0212 231 69 87)

*****

Önceki

YARDIMLAŞMADA ADALET PANELİ

Sonraki

12.Mandalina Çalıştayı ve Paneli

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar