YARDIMLAŞMADA ADALET PANELİ

YARDIMLAŞMADA ADALET PANELİ

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • Ankara’da Geleneksel 25. Yoksullarla Dayanışma Haftası etkinlikleri kapsamında Kilis Yardımlaşma Derneği tarafından ‘’Yardımlaşmada Adalet ‘’ konulu bir panel düzenlendi.
  • Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı koordinatörlüğünde, T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı ile Vakıfbank desteğiyle düzenlenen 39 kuruluşun katıldığı 25. Yoksullarla Dayanışma Haftası’na, 12 Aralık 2017 sabah 09.00’da Anıkabir’de saygı duruşu ve çelenk konularak başlandı.

Kilis Yardımlaşma Derneği (KİLYAD), 16. Aralık. 2017 Cumartesi günü Saat 14.00’de ANKARA-Kızılay’daki  KİLYAD Toplantı Salonu’nda “YARDIMLAŞMADA ADALET” konulu bir panel düzenledi.

Çok sayıda davetlinin  katıldığı paneli  Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı M. Yahya EFE yönetti. Gazeteci-Yazar Münevver ÖZCAN , Gazeteci-Yazar- Ressam Harika ÖREN, A.Ü. Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN panelin konuşmacılarıydılar.

Sanat danışmanı yazarımız  Harika Ören YARDIMLAŞMADA ADALET konusunda yaptığı konuşmasında  ‘’Adalet herkesin HAKKINI TANIMA konusunda DEĞİŞMEZ-KESİN İSTEKTİR.

KARŞIT ÇIKARLAR arasında HAK ve HUKUKA uygunluk EŞİTLİK İLKESİDİR.

Adil olmak – ölçülü olmak- dengeli olmak yani insaflı ve hakkaniyetli olmaktır. Hakkın gözetilip, yerine getirilmesi; HAKLI-HAKSIZ ayırımı ADALET ile sağlanır.

ADALET KAVRAMININ  temelinde HUKUK KURALLARINA UYGUNLUK yatar. ADALET yasalarla insanlığın onur ve değerini korur.

ADALET,  SOSYAL YAŞAMDA ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir. Yani doğrudan insan davranışlarıyla etkileşimdedir.

Yardımlaşmada ADALET nasıl olmalı? Yardımlarda ADİL olmanın yolu nedir? EMPATİ YAPMAK; bir gün benimde başıma gelirse… ORTAK KAYGI OLUŞTURMAK; ötekileştirmeden sahiplenmek… DENKLİK SAĞLAYABİLMEK; denge her zaman tutarlılık için gereklidir. FAYDALI PAYLAŞIMDA BULUNMAK; bilgiyle  ileriye taşıyacak paylaşım ülkeyi geleceğe nitelikli taşır. ‘’ dedi ve  Adalet kavramının alt satırlarına dikkat çekti.

İlgiyle çok sayıda kişi tarafından izlenen panel sonucu, katılımcılara KİLYAD Genel Başkanı M. Yahya Efe tarafından teşekkür madalyası takıldı. Madalyanın arka yüzünde yer alan, Mustafa Kemal tarafından 28 Ekim 1918’de söylenmiş ‘’İlk ayak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun Aziz Kilisliler’’ sözleri herkesi duygulandırdı.

*****

Read Previous

26 Aralık 2017 Salı Günün Sergileri

Read Next

Galeri Merkür’de “Karmaşık Düzlem”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: