Marmariste 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Marmariste 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Haber ve Fotograflar : Umur Özlüer

Marmariste 27 Mart Cumartesi Dünya Tiyatrolar Gününde 14:00’de Günay Turgut tarafından yazılan yönetilen ve oynanan “Tek Dişilik Gösteri” adlı sahne performansı, 15.00’de “Altan Karındaş ve Sanat Dünyası” adlı sunum,16.00’da Utkan Özüpak yönetmenliği’nde Muğla Sahne Tiyatrosu Derneği Oyuncuları tarafından uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekme ve önleme adına yapılan “Hayatın Umudu” adlı oyun sahnelenecek.

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali etkinliklerle Armutalan Kültür Merkezi‘nde devam ediyor.

Bu özel gün için Kalimerhaba Derneği 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali tarafından rahmetli Altan Karındaş adına hazırlanan “Yaşam Boyu Sanat Ödülü” yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan Marmaris Kent Müzesi’ne konmak üzere Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a teslim edilecek.

Tek Dişilik Gösteri

Günay Turgut tarafından sahneye konulan ibretlik bir oyun Tek Dişilik adlı Stand up gösterisi bu Pandemi döneminde ülkemizde ve dünyada yaşanan trajikomik olayları ve kadına şiddeti içeren mesajlar içeriyor.

Günay Turgut 1971 Antakya doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Antakya’da tamamlayıp Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji eğitimi aldı. Üniversite yıllarında o zamanlar Devlet Tiyatroları rejisörü olan hocası İsmail Bekir Ağlagül ona engin tecrübesiyle eşlik etti. Dalaman’da yaşadığı için bulunduğu yerde tiyatro grubu yoktu. Tek kişilik tiyatro oyunları sergiledi. Marmaris Müjdat Gezen Sanat Okulunda eğitim alıp, çeşitli sahne sanatlarından oryantasyon sertifikaları kazanıp Adnan Menderes Üniversitesi Drama Bölümünden mezun oldu. 2007’den bu yana tek kişilik tiyatro oyunları sahneye koyuyor. “Ben Anadolu”, “Gözlerin Ardındaki Çocuk”, “Krem Karamel”, “Frida”, “Tek Dişilik” Stand up gösterilerinde sahne aldı.

Hayatın Umudu

Her anne babanın seyretmesi gereken ders alınacak nitelikte bu oyunu yazan ve Yöneten Utkan Özüpak. Uyuşturucu bağımlısı erkek bir genç ile annesinin yaşamını konu alan “Hayat’ın Umudu” tiyatro oyununun başrolü olan Umut’un çocukluğunu 7 yaşındaki İskender Efe Zeybek, gençliğini ise Mehmet Telli üstlenirken Anne rolünde ise Hayriye Makas Uygun oynadı. İskender Efe Zeybek’in annesiyle yaptığı konuşma ile başlayan tiyatro oyunu sonunda, uyuşturucu bağımlılığından ölen oğlunun çocukluk ruhunun annesinden uzaklaşmasıyla son eriyor.

Çok sayıda izleyicinin gözyaşlarını tutamadığı oyunun hazırlığının 4 ay sürdüğünü belirten Utkan Özüpak, “4 ay boyunca hazırlıklarını sürdürdüğümüz tiyatro oyunumuz aslında bir sosyal sorumluluk projesi. Bizler oynadığımız bu oyunda ailelerin çocuklarına karşı daha duyarlı olmalarını, onları sıkmadan sürekli takip etmeleri gerektiğini vurgulamak istediği. Uyuşturucunun az kullanılması ya da çok kullanılması diye bir şey olmadığını her türlüsünün zararlı olduğunu belirtmek istedik. Ve oynadığımız oyunla görüyoruz ki birçok izleyicimiz gözyaşlarını tutamadı. Bundan sonra her ailenin bu konuda dikkatli olmalarını önemle rica ediyoruz” dedi.

Etkinliklere katılım ve bilgi için; Tel: 0532 314 88 38

*****

Read Previous

Bodrum Şehir Tiyatrosu’nda “Uçurtmanın Kuyruğu”

Read Next

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Kongresi Yapıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: