Bodrum Şehir Tiyatrosu’nda “Uçurtmanın Kuyruğu”

Bodrum Şehir Tiyatrosu’nda

“Uçurtmanın Kuyruğu”

Erol Ünal Yazdı

Bodrum Şehir Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde “Uçurtmanın  Kuyruğu” adlı oyunla sanatseverlerle buluşuyor.

“ÜÇÜNCÜ SENEMİZDE BİR YIL SONRA YENİ OYUN”

Tiyatronun müdürü Rezzan Şebin “Tiyatromuz için 27 Mart’ın üç önemli anlamı var.Tabii öncelikle bütün dünyada kutlanan bir gün. Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun üçüncü yaş günü ve de yeni oyunumuz “Uçurtmanın Kuyruğu” nunprömiyeri. Oyuncu arkadaşlarımız ve ekibimiz pandemi nedeni ile tam bir yıl sonra ilk kez seyircisi ile buluşuyor. Tiyatrosever Bodrumlular da salonumuzu doldurdular zaten. Gişemizi kapattık artık. Nurol Kültür Merkezi’nin gerek fuayesi, gerekse salonu ve sahnesi anti virüs hijyenik maddelerle fiziki olarak temizlendi. Ayrıca oyun öncesi ve arada olmak üzere püskürtme yolu ile dezenfekte edilecek. Oturma düzeni ise bir dolu, bir boş olarak titizlikle hazırlandı. Girişte HES kontrolü, ateş ölçme gibi kuralları da uygulayacağız.“ dedi.

“OYUNU YÖNETMEKTEN ÇOK MUTLUYUM”

Uçurtmanın Kuyruğu oyununun yönetmeni Ali Şahin de oyunla ilgili şunları söyledi: “Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda Genel Sanat Yönetmenimiz Hüseyin Akşen ‘in onayı ile bu oyunun yönetmenliğini yapmaktan çok mutluyum. Sayın ve çok kıymetli oyun yazarımız, hocamız Savaş Dinçel’in eserini sahneye koymak benim için ayrı bir gurur kaynağı. Profesyonel oyuncularımızın performanslarına elbette ki tiyatro severler karar verecek ama tam not alacaklarından ben eminim. Oyunumuzun konusu ise şöyle. Çocukluğundan beri disiplinle yetiştirilmiş ve disiplini saplantıya dönüştürmüş bir adam intihar etmeye karar verir. Veda mektubunu bitirdiğinde kapı çalar. Karşısında hiç tanımadığı başka bir adam vardır ve bu bilinmeyen misafir adam hakkında pek çok şey bilmektedir.”

Uçurtmanın Kuyruğu Oyununu Savaş Dinçel yazmış, Ali Şahin yönetiyor. Hüseyin Akşen Genel Sanat Yönetmenliğini, Serkan/Kader Aktü Dekor’u, Esra Meriç Kostüm’leri, Murat Uzun Işık düzenini yapmış. Oyuncular ise; Yerkan Kahraman, Barış Hayta, Ali Şahin, Müzik Burak Duman’dan oluşuyor.

Bodrum Şehir Tiyatrosu bir yıldır pandemi nedeniyle sahneye oyun koyamıyordu. Tiyatronun müdürü Rezzan Şebin “Geçtiğimiz yıl tam da bugünde;  dekorumuzu kurmuş, kostümlerimizi giymiş, makyajlarımızı yapmış, kuliste heyecanla salonu dolduracak seyircilerimizi bekliyorduk. Ancak son anda Covid 19 salgını nedeni ile oyunumuz iptal edilmişti. Aradan tam bir yıl geçti ve biz tiyatrocular için en anlamlı günde tekrar seyircimizle buluşma heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Aradan geçen bu bir yıl, bizi göreceğimizi hiç düşünmediğimiz koşullarla tanıştırdı. Endişeler, kısıtlamalar, alıştığımız yaşam tarzından eser kalmaması hepimizi çok zorladı. Bizi günlük dertlerimizden uzaklaştıran sosyalleşmenin eksikliği ve hayatımızı zenginleştiren, varlığımıza anlam katan sanat etkinliklerinin yokluğu, bizi küçücük kalan dünyamızda yalnızlık ve tedirginle baş başa bıraktı. İşte şimdi önlemlere ve kendimizi korumaya alışmış olarak yeniden buluşmanın ve hayatımızı aydınlatan o ışığa tekrar kavuşmanın zamanı.  Tıpkı tiyatromuzun ilk kurulduğu günlerdeki gibi.” diyor.

TİYATRO ÜÇ YIL ÖNCE KURULDU

Bodrum Şehir Tiyatrosunun temelleri Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi bünyesinde dört yıl süren gönüllü çalışma ve bu süreçte sergilenen ‘DÜĞÜN YA DA DAVUL’, ‘AŞK DELİSİ’ ve ‘KEDİ İLE PALYAÇO’ oyunları ile atıldı. Bu yıllar içerisinde Bodrum halkının Bodrum’a ait yerleşik bir tiyatrosu olmasına dair açlığı iyiden iyiye ortaya çıktı ve Bodrum Şehir Tiyatrosu perdesini 27 Mart 2018’de Oktay Arayıcı’nın yazdığı Hüseyin Akşen’in yönettiği “SEFERİ RAMAZAN BEYİN NAFİLE DÜNYASI’ ile açtı. Ardından Erman Canatan’ın yazıp Erdal Cindoruk’un sahneye koyduğu ve Antik Tiyatroda 3500 kişilik seyirci önünde prömiyer yapan ‘BATAKHANE GÜZELİ’ müzikali ile yola devam etti. Çocuk seyircileri için hazırlanan Duygu Cindoruk’un oyunlaştırdığı, Gülbin Yeşil’in yönettiği “ÇİZMELİ KEDİ” ve Haluk Işık’ın yazıp Duygu Cindoruk’un sahneye koyduğu ‘HARİKALAR MUTFAĞI’ oyunları çocuklar kadar büyükler tarafından da zevkle izlendi ve hem Bodrumdaki seyircilerle hem de civar ilçelerdeki çocuklarla buluştu.

*****

Read Previous

27 Mart 2021 Cumartesi Günün Konferansı

Read Next

Marmariste 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: