Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

Haber : Harika Ören

24.Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde düzenlendi. Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, köyünde adına düzenlenen festivalle anıldı.

Festivale Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, il protokolü, Aşık Veysel’in oğlu Bahri Şatıroğlu, kızı Zekine Şatıroğlu ile Sivrialan köylüleri katıldı. Festival Aşık Veysel’in hasta büyük oğlu Ahmet Şatıroğlu’nu evinde ziyaretle başladı.

Ardından değerli halk ozanı Aşık Veysel’in mezarı ziyaret edildi. Vali Gül, festival katılımcılarıyla 24. Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali’nde açılan, Aşık Veysel’in müzeye dönüştürülen evini ziyaret etti. Ressam Funda İyce Tuncel‘in müze girişinde 20 tablodan oluşan “Renklerdeki Işık AŞIK VEYSEL “ adlı sergisi gezildi.

Aşık Veysel Kültür Derneği Ankara Şube Başkanı ve aynı zamanda Aşık Veysel’in torunu olan Gündüz Şatıroğlu dedesinin hayatını anlattı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ‘’Onun kardeşliği, birlikteliği, insan sevgisi, hümanist bakış açısına bugün dünden daha fazla gerek duyuyoruz. Onun düşüncelerini önümüze düstur olarak almayı başarsak ülkede kardeş kavgası, ötekileştirme olmaz.’’dedi. Sivas Valisi Davut Gül “İnsanlar doğuyorlar, yaşıyorlar ve ölüyorlar sonuç itibareri ile unutulmamak bırakılan eserler ile ilgili. Aşık Veysel unutulmadı. Aşık Veysel’in unutulmamasının sebebi bıraktığı eserleri, fikirleri, düşünceleridir. Birlik kültürümüzü muhafaza ederek daha çok büyüyeceğiz, daha çok zenginleşeceğiz” diyerek, duygularını belirtti.

47. kişisel sergisini Aşık Veysel Müzesi’nde açan Funda İyce Tuncel, ‘’Sivrialan köyündeyim.Aşık Veysel Kültür Sanat Festivali’ndeyim. Bundan daha büyük bir onur ve mutluluk düşünemiyorum’’ diyerek sözlerine ‘’Ve artık müzesinde benim de bir resmim var. Kızlarıma bırakacağım bundan daha büyük bir onur ve miras var mı? Hayat sana sonsuz teşekkürler bana bu onuru ve mutluluğu yaşattığın için.’’ Sözleriyle duygularını ifade etti.

*****

Önceki

KoroSu’dan Bratislava’da Büyük Başarı

Sonraki

Hüsniye Göçebe Bodrum’u Büyüledi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar