Hüsniye Göçebe Bodrum’u Büyüledi

Hüsniye Göçebe Bodrum’u Büyüledi

Haber : Erol Ünal

Fotoğraflar: Onur Kaan Göçebe, Fatma Nişancı, Arzu Özcan

Ahşap yakma sanatçısı Hüsniye Göçebe’nin “Ağacın Ateşle Dansı” Ahşap Yakma Resim Sergisi , Bodrum Akyarlar Vefa Sanat Galerisi‘nde 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü açıldı.

11 Ağustos’a kadar sürecek serginin açılışında Tuncay Yurtsever, Yüksel Güner, Hasan Tahsin Çanakçı, Gülfidan Hitit Biçer, Ümit Yaşar Gözüm., Suna Gözüm, Dilek Nigar Kaynak, Fahriye Özbey, Süha Gökalp, Sevinç Özdoğan, Arzu Özcan, Zeynep Kaya Erguvenli, Osman Alp Bayraktar, Ateş Kut, Nurgul Melkonyan, Hüseyin Gügülkaya, Necdet Buluz, Müzeyda Tokmak Buluz, Onur Kağan, Tülay Bulanık, Hulusi Coşkun, Kadir Gürler, Gülten Özay, Gülay Özcan, Gül Özcan, Ali Nihal Koyuncu, Nurşen Eryılmaz, Şükran Remzi Salman gibi Bodrumlu sanatçılar ve sanatseverler sanatçı Hüsniye Göçebe‘yi bu mutlu gününde yalnız bırakmadılar.

Sanatçı Hüsniye Göçebe‘nin bu sergisinde eserlerinin büyük bir bölümü ağaç yakma (yakma resim) tekniği ile yapılan eski kapılar ve eski kapı kilitlerinden oluşuyor. Yakma Resim konusunda Türkiye’nin duayen hocaları Münir Erbörü ve Selahattin Ölçeroğlu‘dan Yakma Resim (Pyrogravure)  tekniği dersleri alan sanatçının bu “Ağacın Ateşle Dansı” Sergisi 5’nci kişisel sergisi oldu.

Tarihin çok eski zamanlarına dayanan bir sanat olan yakma resim tekniği; ahşap malzeme yüzeylerinin kızgın metal kalemlerle yakılarak çeşitli motiflerle bezenmesi şeklinde yapılıyor. Klasik siyah-beyaz resim tekniği tarzında, “sepya-beyaz” resim tekniği olarak gelişmiş ve çağdaş bir resim tekniği haline gelmiş.

“Ağacın Ateşle Dansı” Sergisi 11 Ağustos’a kadar Pazar hariç her gün 15:00-19:00 saatleri arasında Akyarlar Vefa Sanat Galerisi‘nde görülebilir.

*****

Önceki

Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali

Sonraki

Füsun Ürkün’ün Bodrum Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar