Füsun Ürkün’ün Bodrum Sergisi

Füsun Ürkün’ün Bodrum Sergisi Açıldı

Haber: Erol Ünal

Fotoğraflar: Cahit Cem

Sardunyaların, kedilerin, dantelli perdelerin, bahara açılan pencerelerin ressamı Füsun Ürkün‘ün Bodrum HGC Art Gallery’de açtığı sergi Bodrumlu sanatseverler tarafından çok beğenildi. 1 Ağustos 2017 Salı günü 18:30’da açılan sergiye 22:00’ye kadar akın akın ziyaretçiler geldi.

Fatoş Yanaç Ardıç, Bahar Suda Kaya, Nuket Berk, Tülay Bayraktar, Mine Arasan, Serap Türkekul , Suna ve Ümit Yaşar Gözüm, Süha ve Berna Akyiğit, İlknur Çevikel, Gonca Doğan Şengüler, Osman ve Mihriban Serap Demirağ, Gülay Sandıkçıoğlu, Aydın ve Nur Esen, Ece Aymer, Jale Yüce, Atilla Atala, Nazan Berk Edis, Erdan Çokay, Burhan Ersan, Çetin Uyan gibi Bodrum’un önde gelen sanatçı ve sanatseverleri serginin açılışındaydılar.

Füsun Ürkün‘ün sergide yer alan eserleri ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Füsun Ürkün‘ün tablolarından da kısaca söz etmek gerekirse ;

Füsun Ürkün‘ün tablolarında göze hitap eden, insanı tebessüm ettiren onlarca estetik figür muhteşem renk seçimleriyle dans ediyor adeta. Örgü dantel perdelerin arasından görünen manzaralarda huzuru, dünyanın dört bir tarafından seçilmiş temsili pencerelerinin arkasında hayatı, sadeliğin içinden ihtişam akan kapılarının arkasında aileleri imgeliyorsunuz. Ve kedileri… Füsun Ürkün’ün kedilerine baktığınızda ellerinizle onlara uzanmak istiyor, o tuvalin içinden bir yerden mrrr sesi gelecek zannediyorsunuz. O kadar gerçekler çünkü… Resimleri sizi düşünmeye ve hayal etmeye teşvik ediyor; onlara bakarken kalp, beyin ve ruh arkadaş oluyor, izleyen hem dinamik hem de dingin bir hale bürünüyor. O resimleri her gün ve gece yaşayınca daha iyi anlıyor; gözleriniz detaylarda gezinirken “Ne güzeller…” diye mırıldanıyorsunuz. Asla mutsuzluk, bunalım ve sıkıntı yok o eserlerde… Var olan sevgi, var olan aşk, var olan aile ve hayatın olumlu tarafları var.

Füsun Ürkün’ün kedilerine baktığınızda ellerinizle onlara uzanmak istiyor, o tuvalin içinden bir yerden mrrr sesi gelecek zannediyorsunuz. O kadar gerçekler çünkü…

Bahara açılan pencerelerin ressamı Füsun Ürkün‘ün resimlerinde olağanüstü detaylı çalışmalar var. Tabloları fotoğraf sanıyorsunuz. Baktıkça içiniz açılıyor, resimlerin içine girmek isteğinizi zor zaptediyorsunuz. Resimlerin çoğu size tanıdık geliyor. Resimlerindeki evlerin içine girip orada yaşayabilmeyi veya pencerelerin önünde miskin miskin yatan kediler gibi uyuklayabilmeyi hayal ediyorsunuz. Tabloları fotoğraf sanıyorsunuz. Baktıkça içiniz açılıyor, resimlerin içine girmek isteğinizi zor zaptediyorsunuz. Resimlerin çoğu size tanıdık geliyor. Resimlerindeki evlerin içine girip orada yaşayabilmeyi veya pencerelerin önünde miskin miskin yatan kediler gibi uyuklayabilmeyi hayal ediyorsunuz. Ahşap çerçeveler, dantel perdeler ve cama vurup göz kırpan leylak dalı size tanıdık geliyor. Leylak canlı dalından yeni koparılmış gibi…

Bodrum Dereköy’deki sergi 10 Ağustos’a kadar Pazartesileri hariç 14:00-18:30 saatleri arası açık olacak.

Füsün Ürkün Kimdir?

Füsün Ürkün 1960 Kayseri doğumlu, Sosyoloji öğrenimi gören sanatçı; Lütfü Günay, Yaşar Çallı ve Teymur Ağalıoğlu atölyelerinde eğitim alarak resim yeteneğini geliştirmiştir. 1999’da İngiliz Winsor Newton şirketinin düzenlediği Resim Yarışmasında Türkiyeden beş finalist arasına girmiştir. 2001’de Neyran Sanat Galerisinde, 2002-2004’de Denta Form Sanat Galerisinde sergi açmış, 2006’da Çağsav, Ankara Sanat Fuarı, Artist, Tüyap Sanat Fuarı, 2007’de Çağsav, Ankara Sanat Fuarı ve Art Bosphorus, Feshane Uluslararası Fuarına katılmıştır. 13 kişisel sergi açmıştır. Resim çalışmalarını Ankaradaki atölyesinde sürdürmektedir.

*****

Önceki

Hüsniye Göçebe Bodrum’u Büyüledi

Sonraki

İzmit’te “KUTLA BEŞİKTAŞ” Balosu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar