Zehra Çobanlı 36 Yıllık Emeğini Sergiliyor

Zehra Çobanlı 36 Yıllık Emeğini Sergiliyor

Haber: Erol Ünal

  • Prof. Dr. Zehra Çobanlı 36 Yıllık Sanat Serüvenini “Ben de Zaman-Dünden Bugünden” isimli  Sergisinde Topladı.

Prof. Dr. Zehra Çobanlı’nın 36 yıllık serüveni “Ben de Zaman-Dünden Bugünden” adlı sergisinde topladı. 28 Ekime kadar sürecek sergi 5 Ekimde D’Art Sanat Galerisi’nde açılacak.

Zehra Çobanlı 1981’de şimdiki ad Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümünden mezun olmuştu. Sanatçı 1981’de Marmara Üniversitesindeki öğretim üyeliği görevine başladı. 1984’da Mimar Sinan Üniversitesinde Yüksek Lisans, 1987’de Marmara Üniversitesinde Sanatta Yeterlik eğitimi aldı.

 

Daha sonra 1986-1989 yılları arasında Avustralya’da yaşadı. Avusturalya Sydney’de East Sydney Technical College’de, 1993-1994 yıllarında Japon Manbusho bursunu kazanarak Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Zehra Çobanlı 1981 yılından beri sanat çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bu sergi de 36 yıllık çalışmaları bir araya toplayan bir sergidir.

Zehra Çobanlı 1981 yılından bu yana ürettiği eserlerini, alanındaki yeni teknik arayışları, araştırmalarını, biçimsel ve yüzeysel olarak ele aldığı çalışmalarını, Anadolu’da var olan geleneksel kültürümüzün öğelerine göndermeler yaparak, çağdaş bir biçimde yorumlamaktadır. Kendi kurguladığı hikayeleri seramiğe aktaran Zehra Çobanlı özgürlüğün, romantizmin ve geleneksel İznik çinilerinin en güzel mavisi ve arınmışlığın simgesi beyaz rengi kullanarak ürettiği eserlerinde kadınlara ve doğaya dair konulara göndermeler yaparken seramiğin fonksiyonel yönünü de ötelememiş, hat sanatının yorumlarını çanak, duvar tabağı gibi fonksiyonel nesnelerin yüzeylerine bezemiştir.


Bu sergide Zehra Çobanlı’nın 1981’den beri farklı dönemlerde ortaya koyduğu fonksiyonel eserleri ile birlikte doğa içerikli ve kadınlara dair çalışmaları yer almaktadır. Binlerce yıl nice yaşam izlerine şahit olmuş dağları betimlediği küçük ölçekli eserleri ile güven, sonsuzluk, uzaklık, erişebilmek, varabilmek duygularını pekiştirmeyi hedeflerken aynı zamanda yeni bir başlangıcın da ip uçlarını vermektedir.

Zehra Çobanlı yurt dışına gidip Hollanda Ferro Seramik firmasında ve Avustralya’da seramik astarları üzerine incelemelerde bulundu. Yurda dönünce Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı.1996 yılında Profesör oldu. 2005 yıllına kadar Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü başkanlığını yaptı. Daha sonra aynı üniversitede Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğünü sürdürdü. 2007-2012 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığında bulundu.

Hollanda, İtalya, Almanya, Finlandiya, Amerika, Japonya, Avustralya, Polonya, Kore, Çin ve Yeni Zelanda ve Meksika gibi ülkelerde çeşitli müze ve seramik–cam merkezlerinde araştırma ve inceleme yaptı, eserlerini sergiledi ve sempozyumlara katıldı. 30 Kişisel Sergi açtı; 100’ün üzerinde ulusal ve uluslar arası karma sergiye katıldı. Ulusal ve uluslar arası seramik ve tasarım yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı. Devlet seramik yarışmalarında, Mino Seramik Yarışmasında ve Kore Bienal’inde çeşitli ödüller aldı. Pek çok ulusal ve uluslar arası etkinlik düzenledi. Merkezi Japonya’da bulunan Uluslararası Seramik Sanat Eğitimi ve Değişimi Derneğinin (ISCCAEE) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısı, Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneğinin (SSEDD)kurucusu ve başkanıdır. Yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli Resmi ve Özel Koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

2013 yılında “Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneği-SSEDD”ni kurdu. 2015 yılında Merkezi Cenevre’de bulunan “Uluslararası Seramik Akademisi-IAC” üyeliğine seçildi. Merkezi Japonya’da bulunan Uluslararası Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneğinin-ISCCAEE kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Çalışmalarına Eskişehir’deki Zehra Çobanlı Sanat Merkezinde devam etmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen‘in de sanat danışmanı olan sanatçı çalışmalarına Eskişehir’deki Zehra Çobanlı Sanat Merkezi’nde devam etmektedir.

*****

Önceki

İDSO Sezonu Muhteşem bir konserle açtı

Sonraki

TGC-KAS Yerel Medya Semineri yapıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar