Exlibris Sanatçısı Ayşe Anıl Madalya Ödülü aldı.

Exlibris Sanatçısı Ayşe Anıl

Madalya Ödülü aldı.

Haber: Erol Ünal

Ayşe Anıl ; 4th International Exhibition of Exlibris 2019 Subotica (Sırbistan) yarışmasında “ZEUS” adlı Exlibris çalışmasıyla Madalya Ödülü aldı.

IV. Exlibris Subotica-Szabadka 2019 sergisi’nde 6 Exlibris eseri sergilendi. Sanatçının 2016’da yapılan aynı etkinlikte “VINE” (Şarap) adlı Exlibris çalışması da serbest dalda 1’ncilik Plaketi almıştı.

Ayşe Anıl Gravürler ve Exlibris’lerinde ana konu olarak doğduğu topraklar olan Muğla ve Milas’ın tarihi antik Karya dönemini işlemektedir. Milas ve Muğla’yı eserleri ile dünyaya tanıtmaktadır.

AYŞE ANIL Kimdir?

Milas doğumlu sanatçı, resim hayatına yağlıboya, akrilik, suluboya teknikleri ile başladı. 2008’den bu yana Gravür ve Exlibris yapmaktadır. Çalışmaları geçmişle gelecek arasındaki bağı kurmak , yeni analizler yapmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.

50 nin’ üzerinde Uluslararası Bienal, Kongre ve yarışmalara, 300’ün üzerinde Ulusal, Uluslararası karma, grup sergilerine katıldı. Eserleri 50’nin üzerinde dünya kataloğunda girdi, sergilendi, sayısız teşekkür ve plaket aldı. 11 kişisel sergi açtı. Portekiz ‘li yazar koleksiyoner Artur Mota Miranda ‘nın “Uluslararası Çağdaş Kadın Exlibris Sanatçıları 2014 ” adlı kitabında ,aynı yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Ticaret Odası ‘nın hazırladığı ” Muğla’da YüzYılda Yüz Kadın ” adlı kitapta yer aldı.

Gravür ve Exlibris çalışmalarını Ayşen Erte Atölyesi’nde 12 yıldır devam etmekte ayrıca ev atölyesinde çalışılmaktadır. 2016’da Japon Sanat Merkezi’nde Aynur Küçükyalçın ile Japon suluboya sanatının (Sumi-e) yorumunu yapmaktadır. 2017’de Fransa Cherbourg ‘de Beste Bonard ile Ekolojik Baskı ,Kök Boya ve İndigo boyama teknikleri üzerine atölye çalışmaları yaptı. 2018’de Pinelo Art Gallery işbirliği ile Yunanistan Sakız adasında “Homeros ” temalı serginin kuratörlüğünü üstlendi. Aynı yıl Uluslararası Tokyo Jürili Grup Sergisi’ nin Düzenleme Kurulunda yer aldı. İstanbul Exlibris Akademisi Derneği ve İstanbul Exlibris Derneği üyesidir.

Eserleri: Türkiye, Almanya, Fransa.,Kazakistan, Sırbistan, Belçika, Çin, Tayvan, Japonya, Tayland ,Finlandiya, İtalya, İspanya, Portekiz, Ukrayna, Bulgaristan, Arjantin, Rusya, Belerus, Yunanistan, Macaristan, Polonya ve Meksika ‘da çeşitli koleksiyonlarda bulunmaktadır.

 

*****

Read Previous

Eti Koen “Hikayemiz” Kumaşla Tasvir Sergisi

Read Next

“Enki” Karma Resim Sergisi Korart’ta Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: