Eve Dönüş/Karşılama Sergisi Galeri Diani’de

Eve Dönüş/Karşılama Sergisi

Galeri Diani’de açılıyor

Haber: Erol Ünal

İspanya’nın Bask Bölgesinde (Euskadi) sanatçı inisiyatifi olarak bașlayıp bugüne kadar devam eden 12 cm. bașlıklı sergiler senelerdir yapılıyor. Resim, seramik, desen, fotoğraf, obje, heykel ve diğer disiplinlere açık olan sergilerde herhangi bir tema veya teknik gözetilmiyor, ancak kural gereği eserlerin bir kenarının 12 cm. diğer kenarın 12cm. veya daha küçük olması gerekiyor. Yirmi yıldan fazla süredir İspanya, Fransa ve Portekiz’de “12cm.” başlığı altında sergi düzenleniyor. Avrupa’nın bir çok ülkesinden çok sayıda sanatçının katıldığı bu sergiler kapsamında Şükrü Karakuş son beş yıldır Türkiye bölümü oluşturdu. Türkiye’den çok sayıda sanatçı bu sergiler için özel olarak eserler üretiyorlar.

EVE DÖNÜŞ / KARŞILAMA

Şimdi bu serginin kapsamı ve kavramı genişliyor. Avrupa turunu tamamlayan sanatçılar evlerine dönerken, geçen yıl evine dönmüş olan sanatçılar onları karşılıyorlar ve böylece “EVE DÖNÜŞ / KARŞILAMA 12cm.” sergisi ortaya çıkıyor. Türkiye´nin seçkin ustalarının yanında, hayatını sanata adamış profesyoneller ve umut veren genç sanatçıların yer aldığı “60 sanatçıdan 160 eser” in yer alacağı bu sergi 7 Aralık tarihinde Galeri Diani´de açılacak. Sergi 30 Aralık‘a kadar sürecek.

EVE DÖNÜŞ

Türkiye’den yaklaşık 70 sanatçının çalışmalarını yurt dışında turneye çıkaran, küratörlüğünü üstlenen Şükrü Karakuş İspanya, Fransa ve Portekiz’den sonra “EVE DÖNÜŞ” başlıklı sergilede yer alan eserlerin bir kısmını geçen yıl Türkiye’de “Galeri Diani” de sergiledi. 8–29 Aralık 2018 tarihleri arasında Şükrü Karakuş’un içinde kendi eserlerinin de bulunduğu, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Gülseren Südor gibi usta sanatçıların yanında bir çok sanatçı ve gençlerin de yer aldığı ve 140 civarında 12x12cm. eserin bulunduğu sergiyi “Eve Dönüş” adıyla Galeri Diani’ye taşımış ve sergi çok büyük ilgi görmüştü.

Sergide Yer alan Sanatçılar

Bu sergide Kadir Ablak, Atila Aktürk, Hatice Alemdar, Bozkaya Aldaş, Meltem Aktaş, Kadir Akyol, Feyzan Alasya, Raşit Altun, Meryem Arıcan, Figen Batı, Kamer Batıoğlu, Pavlina Bobotanova, Hasan Çevik, Rabia Derin, Hülya Düzenli, Yücel Dönmez, Burcu Erkal Salman, İclal Erentürk Güçsav, Burçin Erdi, Ümit Erzurumlu, Bahri Genç, Işıl Güleçyüz, Nihal Güres, Sıla Güven, Semra Hasgüleç, Müfit İşIer, Berna Karaçalı, Şükrü Karakuş, Erol Kılıç, Erhan Lanpir, Maria Kılıçlıoğlu Baraz, Temür Köran, Selma Kır, Nazan Kuşcu, Hülya Küpçüoğlu, Nadire Özbek, Güler Özcan, Ahmet Özel, Nilay Özenbay, Bersen Özkan, Turgay Sarıkaya, Maria Sezer, Rana Sirkecioğlu, Gülseren Südor, Teoman Südor, Tijen Şikar, Celalettin Tandoğdu, Zerrin Tuluğ, Funda İyce Tuncel,  Ümmühan Tunçtürk, Nesli Türk, Nilgün Tüzüntürk, Özcan Uzkur, Simla Uğur, Serpil Ümit, Alp Yavuz, Ahmet Yeşil, Çetin Yılmaz, Merih Yıldız,  Bülent Yavuz Yılmaz, Ruşen Eşref Yılmaz adlı sanatçılar yer alıyor.

SERGİ HAKKINDA

Şükrü Karakuş sergi hakkında “Bir yolculuğa çıktığınızda sizi hangi serüvenlerin beklediğini bilemezsiniz. Kimlerle karşılaşacağınızı, kimlerle konuşacağınızı, kimlere bakacağınızı ya da kimlerin size bakacağını… Evde bıraktıklarınız; anneniz, babanız, çocuklarınız, eşiniz ya da sevgiliniz içinse durum farklıdır. Onlar için normal hayat devam eder ve sizin dönüşünüzü beklerler. Sanat eseri ile sanatçı arasındaki ilişki de buna benzer. Atölyede yaşanan süreçten sonra eser bir yolculuğa çıkar, en son sanatçısı bakmıştır ona. Sonrasında eser gittiği mekanlarda izleyicilerle buluşur. Bu buluşma sanatçı ile izleyici arasındaki uzaklığın sıfırlandığı, bakışların kesiştiği; dolaylı, dolaysız ilişkilerin toplandığı potansiyel bir alana dünüşmüştür. Eser tekil olma halini korur ancak bakışların birleştiği, paylaşıldığı yer olarak çoğuldur artık. Eğer başka bir mekanda duraklamamışsa bu çoğalmayla enerji ve anılar yığını olarak sanatçısına, evine geri döner.” diyor.

Galeri Diani

Adres : Bostanbaşı Caddesi No: 3/D Firuzağa/Beyoğlu

*****

Read Previous

Ödül Avcısı Recep Peker Tanıtkan’ın Sergisi açıldı

Read Next

Bedri Baykam yeni sergisini Los Angeles’da açıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: