Bedri Baykam yeni sergisini Los Angeles’da açıyor

Bedri Baykam yeni sergisini

Los Angeles’da açıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Dünyaca ünlü Türk Ressam Bedri Baykam başarılarına bir yenisini daha ekliyor.

Bedri Baykam “Boyutlar + Zaman Görsel Maceralar/ Visual Adventures Dimensions + Time” Sergisi Gloria Delson Contemporary Art‘ta 7 Aralık 2019 Cumartesi günü yerel saate göre 5-10 PM’de düzenlenecek bir kokteyl ile  Amerika’lı Sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergi 30 Aralık‘a kadar Gloria Delson Contemporary Art‘ta Amerika’lı Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Gloria Delson Contemporary Art

Adres : 727 S Spring Street Los Angeles CA 90014

BEDRİ BAYKAM Kimdir?

1957 Ankara doğumlu olan Bedri Baykam ilk resimlerini iki yaşında yapmaya başladı. 6 yaşından bugüne kadar yaptığı resimleri; Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, Londra, Roma, Münih, Stockholm, San Francisco ve Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilendi.

1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük tahsili yaptı. 1980-1983 yılların arasında California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. 80’li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan  Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. O tarihte  İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 141 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Birçok kısa metrajlı film ve video çeken  Bedri Baykam’ın kariyerinde aktörlük de vardır. Ünlü sanatçı, 80’lerde New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatçılarından biri oldu. 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük boy işleri, politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşıyan sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören 4D “Dört Boyutlu” işler üretmeye başladı.

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Bedri Baykam aynı zamanda 2015 yılında düzenlenen UNESCO resmi partneri International Association of Art (IAA) 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda Dünya Başkanı seçildi. Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve OdaTv gibi birçok yayında yazarlık yapan ve Bedri Baykam 28 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı… Hakkında yayınlanmış 51 katalog ve 8 kitap bulunan sanatçı Taksim’de bulunan Piramid Sanat’ın (2006) kurucusu olup, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

*****

Read Previous

Eve Dönüş/Karşılama Sergisi Galeri Diani’de

Read Next

7 Aralık 2019 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: