Bodrum’da Yerli Malı Haftası

Bodrum’da Yerli Malı Haftası

Haber: Erol Ünal

Bodrum’da Yerli Malı Haftası, 10. Slow Food Toprak Ana Günü ile birlikte kutlanacak.

15 Aralık Cuma günü 10:00- 11:30 saatleri arasında Bodrum Merkez Pazar yerinde çiftçiler ve Bodrumluların katılımlarıyla gerçekleşecek bu özel etkinlikte katılımcılara börülceli tarhana çorbası, Bodrum gemici peksimeti ve coğrafi işaretli Bodrum mandalinası ikram edilecek.

Slow Food hareketinin temel hedefi olan “iyi, temiz ve adil gıda” ilkesini benimseyen organizasyon, 160’tan fazla ülkede destekçilere ve bin 600’den fazla yerel gruba ev sahipliği yaparak uluslararası bir platform oluşturuyor. 2009 yılından bu yana her yıl dünya genelinde kutlanan Toprak Ana (Terra Madre) Günü, yerel gıdanın değerine dikkat çekmek, toprağın bereketini ve bize sunduğu nimetleri kutlamak açısından önem taşıyor.

Beslen, Öğren, Harekete Geç” sloganıyla gerçekleşecek olan etkinlikte Slow Food, Toprak Ana Günü vesilesiyle dünya genelinde yerel gıdanın önemini vurgulayarak, toprağın kutsal değerini ve sağlıklı beslenmenin önceliklerini benimseyen herkesi harekete geçmeye davet ediyor.

Bu anlamlı etkinlik, yerel topluluğun bir araya gelmesini, yerli mal üreticilerinin desteklenmesini ve “iyi, temiz ve adil” gıdanın önemine dair farkındalığın artmasını hedefliyor.

***

Önceki

“Cumhuriyet Kadın Devrimidir” Sergisi Açılıyor

Sonraki

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Defile

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar