Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Defile

Geçmişten Geleceğe “Hasat Defilesi”

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Defile

Haber : Necati MUMAY

  • Kırsaldan Kente, Gelenekselden Moderne, Geçmişten Geleceğe Mottosuyla Gerçekleştirilen “Hasat Defilesi” Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yapıldı

Kırsal ile kent arasındaki kültür iletişimini her alanda korumak, geliştirmek amacıyla çıktığı yolda yeni projeler üretmek için var gücüyle çalışan Tohumluk Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı, kaybolan değerlere sahip çıkmanın onurunu yaşatacak bir çalışmayı daha hayata geçirdi; kırsaldan kente, gelenekselden moderne, geçmişten geleceğe mottosuyla gerçekleştirilen “Hasat DefilesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi‘nde yapıldı.

Tohumluk Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Günümüzde köyden kente göçle sadece toprak, tohum, geleneksel olan hayat geride kalmıyor; giysilerimiz de sandığa kaldırılıp, unutuluyor. Kent yaşamında aynılaşıyoruz, yöresel giysilerimizi, anlamlarını, neden ve nasıl kullanıldıklarını unutuyoruz.

Kısacası öz kimliğimizi, kültürümüzü, sosyal varlığımızı yansıtan toplumsal hafızamızı kaybediyoruz. Vakfımızın, tasarımlarını Vakıf gönüllüsü Devlet Opera Balesi Sanat direktörü ve Kostüm Tasarımcısı Mine Gökbuget Erbek’in yaptığı, köy giysilerinin özünden taviz vermeden, modern tasarım anlayışıyla bir araya getirilen özgün kalıp ve formlar kullanılarak kent yaşamında rahatlıkla giyilebilecek özel parçalardan oluşan 70 parçalık bir koleksiyon sunuldu” bilgisi verildi.

Kaybolan değerlerin, kimliğimizin bir parçası ve sandıklarda suskun duran giysilerin halkla buluştuğu, yeni hali ile yeniden hasat edildiği belirtilen Hasat Defilesi, 9 Aralık Cumartesi günü Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Vakıf gönüllülerinin imecesi ve büyük bir davetli topluluğu ile gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Hatice Sarıaltın‘ın yaptığı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç ve Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Ayhan‘ın açılış konuşmalarını yaptığı defileye, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın eşi Nursen Yavaş, Kültür Varlıklarını Koruma Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi, eski Bakan Şevket Bülent Yahnici‘nin yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

Dünya markalarının şalvar tasarımları yapıp dünyaya pazarlaması karşısında, iki yıl önce, Anadolu’nun giyim kültürüne, motiflerine sahip çıkarak modern bir anlayışla yeni kuşaklarla tanıştırmaya karar vererek bu imza projeyi başlatan Tohumluk Vakfı, elde edilen gelir ile kırsalda yapacağı çalışmalara katkı sağlamayı hedefliyor.

Tasarım giysiler www.tohumluktan.com.tr adresinde satışa sunulacak.

***

Önceki

Bodrum’da Yerli Malı Haftası

Sonraki

13 Aralık 2023 Çarşamba Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar