Bodrum’da Gıda Girişimciliği

Bodrum’da Gıda Girişimciliği

Haber : Erol Ünal

  • İdema Gıda Girişimciliği Programı Elvan Odabaşı’nın yeni nesil gıda mutfak atölyesi ile devam ediyor.

En zengin bitkisel protein kaynaklarının neler olduğunun konuşulduğu mutfak atölyesinde ülkemizin coğrafi işaretli ürünleri ile geliştirilen tarifler uygulanıyor.

16 katılımcıyla gerçekleşen etkinlikte atölye öncesi açıklama yapan Elvan Odabaşı; yeni dünya düzeniyle birlikte değişen beslenme alışkanlıklarından ve bu alışkanlıklara en sağlıklı şekilde nasıl ayak uydurulabileceğinden bahsederken, coğrafi işaretli ürünlerimizin değerini bilmemiz gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Memleketimizde geliştirdiğimiz tarifler memleketimize ait olsun istiyoruz

Elvan Odabaşı sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Geleneksel mutfağımızda bulunan tarifleri hem bugüne uyarlamak hem de yeni nesil beslenmenin içine entegre etmek adına bu tarz eğitimler veriyoruz. Yeni nesil beslenme derken yeni dünya dinamikleri üzerinden insan sağlığına ekstra hangi besinlerle nasıl dokunabiliriz, hangi yöntemlerle dokunabiliriz bunun derdine düştük.

Bir taraftan Bodrum Belediyesi bir taraftan da İdema bununla ilgili katılımcılarımızın da fikirleri üzerinden kıymetli bir etkinlik düzenlendi. Bugün tarhanadan galetalar yapacağız, frikten çikolata patlakları yapacağız, mercimekten cips yapacağız. Bahsetmiş olduğum tüm besinler bu ülkenin coğrafi işaretli besinleri. İstiyoruz ki memleketimizde geliştirdiğimiz tarifler, mutlaka memleketimize ait olsun. Bu etkinliğinde nihai amacı budur.‘’

IDEMA nedir?

Idema; 2011 yılından beri Türkiye’de ve dünyanın çeşitli noktalarında sosyo-ekonomik kalkınma alanında projeler geliştiren, uygulayan ve yeni fikirleri hayata geçiren özel bir girişimdir. Idema, ortakların yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeyde projeler yönetmiştir. Idema’nın ana amacı sosyal, ekonomik, çevresel ve kültürel kalkınmaya katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Yatırım Kuruluşları, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, yerli ve yabancı ticaret odaları ve çeşitli kamu kurumları ile ortaklıklar gerçekleştirilerek projeler geliştirilmektedir.

Elvan Odabaşı kimdir?

Elvan Odabaşı 1981 yılında Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Samsun’da tamamladı. Ortaokulda oratoryo ile ilgilenen Elvan Odabaşı lise yıllarında tiyatroya yöneldi. Okul içerisinde birçok tiyatro oyununda görev aldıktan ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu.

*****

Read Previous

Safter Çevirgen’in “Çarpıntı”sı Adana’da Açıldı

Read Next

5 Ekim 2021 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: