RESSAM ŞÜKRAN SOMAY

RESSAM ŞÜKRAN SOMAY

Haber ve Fotograflar: M. Demirel Babacanoğlu

Çok nazik, ilkeli, yaşama bağlı bir ressam Şükran Somay 1925’te Kozan’da doğmuş, 05.02.2017 günü Adana’dan-dünyamızdan geçmiştir. Duyduğumda yüreğimin bir yerleri sarsıldı. Saygıyla sevgiyle anıyorum, yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Somay’ı yıllar önce bir resim sergisinde tanımıştım.  Sergisi hakkında yazı da yazmıştım. Resimleri, yalın, izlenimci bir görüntüye sahipti. Yüzlerce resim içerisinden onun resmini seçebilirdiniz.

Sanatçıların yapıtları kendilerine benzer. Somay’ım yapıtları da öyleydi. Baktığınızda bir incelik, bir çocuksuluk görebilirdiniz.

Fotoğrafının yakından çekilmesini istemezdi. Genç kalmak, genç görünmek isterdi.

1925’te Kozan’da doğmuş  İlkokulu Kozan’da, ortayı, liseyi Adana’da, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü Ankara’da bitirmiş. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra ayrılmış. İÜEF Türkoloji bölümünde okumuş. Kozan Lisesi’nde felsefe/sanat öğretmenliğinde bulunmuş. Kozan yaylalarında yaşayan Yörükler üzerine tezler hazırlamış, onların yaşam biçimlerini, ağız ve dillerini incelemiş.

İstanbul Kolejlerinde, Almanya Adana devlet liselerinde resim öğretmenliği yapmış. İki yıl batının önemli müzelerinde Avrupa resmini incelemiş. Başta devlet resim/heykel sergisi olmak üzere yurt içinde dışında birçok karma sergide yer almış. Adana Ressamlar Derneği’nin kurucu üyesidir. Ayrıca Türk/Fransız Kültür/Dostluk Derneği’nin de üyesidir.

*Vesikalık fotoğraf tablosu Adana Ressamlar Derneği üyelerini göstermektedir.

*****

 

Önceki

Öncü Kadınlarımız BİGA’DA

Sonraki

Berkiz Berksoy’dan Anlamlı Bir Sergi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar