Öncü Kadınlarımız BİGA’DA

ÖNCÜ KADINLARIMIZ BİGA’DA

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • 20. ÖNCÜ KADINLARIMIZ SERGİSİ 8 Mart 2017 Çarşamba günü Saat 17’de, Çanakkale Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde açılıyor.

ÖNCÜ KADINLARIMIZ, Cumhuriyet kadınlarını anmak, tanımak ve mücadelelerine bir kez daha saygı duruşunda bulunmak amacıyla hazırlanmış; küratör, ressam Ülkü Cılızoğlu konsept projesidir.

Basın danışmanlığını  ressam, yazar Harika Ören’in yaptığı ÖNCÜ KADINLARIMIZ karma resim sergisi sanatçıları, Ayşe Erkan, Azniv Çoban, Ayten Durukan, Alev Demirkesen, Aysel Şener Erez, Ayten Akgürbüz, Aşupha Esen, Başak Tiryaki Nakip, Belma Akdağ, Bensen Ünlüoğlu, Bilge Akon, Canan Arabacı, Cahide Topaloğlu, Ceyda Ildıroğlu, Dilek Bölükbaşı, Dilek Nadas, Frida Vinci, Harika Ören, Meliha Özer, Mine Özkul, Mine Arasan, Mücella Aşkan, Mediha Tekin, Nur Ulubil, Nilgün Toprak, Nadire Sönmez, Necla Sayacı, Öznur Kesler, Rahime Halide Soysal, Rahime Dizdaroğlu, Sevcan Birgören, Simay Bodur, Tülay Bayraktar, Tülin Atabay, Ülkü Cılızoğlu ve Ziya Yılmaz’dır.

ÖNCÜ KADINLARIMIZ konsept sergisi İstanbul, Ayvalık, Balıkesir, Akşehir, Samsun, Eskişehir’den sonra Çanakkale, 20. Kez Biga’da sanatseverlerle buluşmaktadır. ÖNCÜ KADINLARIMIZ projesi, kalıcı ve gezici müze olarak hazırlanmıştır. Türkiye tarihinde iz bırakmış öncü kadınları yaşatmak, yeni nesillere tanıtmak, amacını taşımaktadır.

Sergideki eserler, tarihimize isimlerini altın harflerle yazdırmış, ilklere öncülük etmiş kadınların; usta sanatçıların kişisel kurgularıyla ve özgün teknikleriyle resmedilmiştir. Kahraman kadınlar (Nene Hatun, Satı Kadın, Kara Fatma, Şerife Bacı); ilk meslek sahibi kadınlar ( Dr. Türkan Saylan, Heykeltraş Sabiha Bengütaş, Avukat Süreyya Ağaoğlu); ilk sanatçı kadınlar (Afife jale, Semiha Berksoy, İdil Biret, Suna Kan); başarı öyküleri izlenmeye değer ilkler (Sabiha Gökçen, Keriman Halis, Mihri Müşfik) gibi isimler tuvallerde görsel bir sunum oluşturmaktadırlar.

Öncü Kadınlarımız Sergisi Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde 14 Mart 2017 akşamına kadar görülebilir.

*****

Önceki

Sema Çulam’dan “Güneş Doğarken”

Sonraki

RESSAM ŞÜKRAN SOMAY

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar