100’üncü Yıla Yakışır Bir Şiir Yarışması Önerisi

100’üncü Yıla Yakışır

Bir Şiir Yarışması Önerisi

Öneriyi Hazırlayan ve Sunan: M. Demirel Babacanoğlu

23 Nisan 2020‘de Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunun 100’üncü yılını idrak edeceğiz. Adana ili Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıklarımız mutlak surette 100’üncü yıl kutlamaları için şimdiden hazırlıklara başlamıştır.

Adana ili Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıklarımızın dikkatine sunulmak ve 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında yapılmak üzere bir 23 Nisan Şiir Yarışması yapılması önerisinde bulunuyorum.

Dileğim Kültür Sanata önem veren; Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın ya da ; büyük ilçelerimizden Seyhan veya Çukurova Belediye Başkanlıklarımızdan birinin yada üçünün birlikte bu önerime sahip çıkıp , önerimi desteklemesi ve bir 100’üncü Yıl 23 Nisan Şiir Yarışması açmasıdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiir Yarışması

AMAÇ:

Yarışma, ilkokul çağında olan çocuklara yönelik olacak. İlkokul çağındaki çocuklar okula gidiyor olsun olmasın bu yarışmaya katılabilir. Bu yarışmayla, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını şiirle anlatarak Atatürk ilkeleri ve cumhuriyet yönetiminin önemi pekiştirirler. Çocuklar, arkadaşlarını, çevresini, yurdunu sevmeyi ilke edinirler. Zararlı işlerden kaçınırlar. Bilgiye, sevgiye, barışa önem verirler.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin tarihsel açılış çalışmalarını öğrenirler. Tarihine, geçmişine önem verir, sahip çıkarlar. Büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi gösterirler. Düşkünlere, muhtaçlara yardım etmeyi ilke edinirler… Sağlıklı yaşamaya çalışırlar. Bu ilke ve amaçla yazdığı 23 Nisan şiirleriyle yarışmaya katılırlar.

YARIŞMA KOŞULLARI:

 • 1.TBMM’nin 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılışını. O günden bugüne olan 23 Nisan bayramlarını, coşkularını. Anlam ve önemini anlatan şiir olmalıdır.
 • 2.Yarışmaya ilkokul çağında olan (Okula gitsin gitmesin, söz gelimi boyacı, çırak, çöp toplayan, sokak çocuğu…) çocuklar katılabilecek.
 • 3.Yazılan 23 Nisan şiirleri 23 Nisan başlıklı olması şart değil, 23 Nisan’ın anlam ve önemini içermelidir.
 • 4.Okulda, yolda, caddede, mahallede, köyde (…) gerçekleştirilen 23 Nisan bayram ve coşkularını konu alabilir.
 • 5.Yapılan işin, yardımın, eğitim-öğretimin, sporun, çevrenin, ormanın, ağacın, hayvanın, sevginin, saygının (…) 23 Nisan’daki yeri anlatılabilir.
 • 6.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar temsili olarak, öğretmenin, müdürün, kaymakamın, valinin, belediye başkanın, başbakanın, cumhurbaşkanın (…) yerine geçmenin anlam ve önemi konu edinebilir.
 • 7.Şiirler bir yerden alıntı, çalıntı olmayacak. Çocukların kendi düşünce, kendi fikirleri, kendi bilgileri çerçevesini kapsayacak.
 • 8. Şiirler normal aralıklı olacak, A4 kağıdının bir yüzünü geçmeyecek.
 • 9.Okulda okuyan çocuklar, şiiri yazdığı A4 kâğıdının arkasına adını soyadını, sınıfını, numarasını, okulunun adını, öğretmeninin adını, müdürünün, bulunduğu mahallenin, ilçenin, ilin adını, ev adresini, varsa telefon no, e postasını yazacak.
 • 10.Şiirler 08.04.2018 gününe kadar verilen adrese posta ile ya da meyille gönderilecek. Elden gönderilmeyecek. Bu tarihken sonra sonra gelen şiirler yarışma dışı bırakılacak. Yarışmaya gelen şiirleri Belediye isterse yayınlayabilecek, kitap haline getirecek.
 • 11.Şiirleri seçici kurul değerlendirecek. Seçici kurul değerlendirme nisan ortalarında açıklanacak. (Seçici kurul belediye kültür müdürlüğünce belirlenecek.)
 • 12. Yarışma sonuçları 23 Nisandan birkaç gün önce yaygın basın yoluyla duyurulacak.
 • 13.Yarışmayı kazananlara 24 Nisan günü törenle ödülleri verilecek.
 • 14.Yarışmada 1’iciye 2’nciye 3’üncüye ödül verilecek. (Ödül miktarını belediye belirleyecek)
 • Dilerse seçici kurul mansiyon ödülü verebilecek.

28.11.2019, Adana

*****

Read Previous

Ender Güzey Resim&Heykel “Kış” Sergisi ARThill’de

Read Next

Soner Tire’nin Çevreci Sergisi “Alt-Üst” açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: