Ender Güzey Resim&Heykel “Kış” Sergisi ARThill’de

Ender Güzey Resim ve Heykel

“Kış” Sergisi ARThill’de

Haber: Erol Ünal

“Bütünsel Sanat” akımının temsilcisi olan Ender Güzey resim ve heykel çalışmaları ile 15 Aralık – 20 Ocak tarihleri arasında ARThill Ender Güzey Müzesi’nde Bodrum’lu sanatseverler ile buluşuyor. Serginin açılış kokteyli 15 Aralık Pazar günü saat:14.00’de yapılacak.

Ender Güzey çalışmalarını Bodrum Tanrıçalar Geçidi Alazeytin Yalı’da, Antik kent Syangela’nın karşı yamacında kendisi tarafından “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edilen ve 2016 yılında açılan Arthill’de sürdürüyor. Mitolojide “Tanrıçalar Geçidi” olarak anılan tarihi Leleg yolu üzerinde Ender Güzey’in “Bütünsel Sanat” felsefesini yansıtan ARThill’de farklı dönemlere ait eserlerinin sergiliyor ve uluslararası sanat etkinlikleri düzenliyor.

Ender Güzey Kimdir?

Ender Güzey 1951’de İstanbulda doğdu. 1969 -1973 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’de Master Öğrenci olarak “Üstün Sanatsal Başarı” ile Yüksek Lisansını tamamladı. Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. 1978’de Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982’de Münih Ammersee’deki atölyesinde özgün çalışmalar yaptı ve Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti ve Çağdaş Sanatın Uluslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi.

1990’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Performans dersleri verdi. 1996’da İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Büyükada‘da kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. 2006’da USA Montana Üniversitesinde performans, obje dersleri verdi ve “Ateş’ten Doğan” isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi. 2007’de “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi” ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200 yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadı kalesinde “Güzey Art Lounge” ismi altında Ender Güzey’in eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu gösterime açıldı. 2009-2010 yılları arasında Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldı. Çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.

*****

Read Previous

15 ARALIK 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

100’üncü Yıla Yakışır Bir Şiir Yarışması Önerisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: