“Omar ve Biz” filmine Bir ödülde Arjantin’den

“Omar ve Biz” filmine

Bir ödülde Arjantin’den

Haber : Anibal Güleroğlu

  • “Omar ve Biz” filmi 6. Santa Cruz Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” seçildi

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” filmi, Arjantin’de düzenlenen 6’ncı FECSC – Santa Cruz Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, TRT ortaklığı ile çekilen 2019 yapımı “Omar ve Biz” filmi başarılarına bir yenisini daha ekledi. Arjantin’de bu yıl 6.’sı düzenlenen Festival De Cine De Santa Cruz (FECSC) – Santa Cruz Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” seçildi.

Aile içi ilişkiler, yalnızlık ve önyargıları konu eden güncel hikayesini, evrensel sorular ve politik alt metni sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası festivaller tarafından takdir edilmeye devam eden “Omar ve Biz” filmi, önümüzdeki aylarda sinemalarda seyirciyle buluşacak.

“Omar ve Biz” Filminin Özeti

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye – Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri’nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur. Yaşadığı insani tecrübe İsmet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlar.

Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh) Suriyeli iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

Filmin Künyesi

Yapımcı: Mehmet Bahadır Er

Yönetmen: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er

Senaryo: Mehmet Bahadır Er

Oyuncular: Cem Bender, Taj Sher Yakub, Menderes Samancılar, Hala Alsayasneh, Uygar Tamer, Ushan Çakır, N’Sele Celia Sophie, Timur Ölkebaş, Ali Emrah Doğan, Volkan Girgin, Sedef Girgin, Savaş Sezer.

Filmin aldığı ödüller

  • 35. Varşova Film Festivali – Ekümenik Jüri En İyi Film (Polonya)
  • 7. Kayseri Film Festivali – En İyi Film & En İyi Yönetmen
  • 9. Malatya Film Festivali – Halk Oylaması En İyi Film & En İyi Senaryo
  • 40. Fantasporto Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu (Portekiz)
  • 7. Antakya Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu
  • 6. Boğaziçi Film Festivali – Lab / Work in Progress Platformu / CGV Mars Film Dağıtım Ödülü
  • 6. Santa Cruz Uluslararası Film Festivali – En İyi Film (Arjantin)

*****

Önceki

Nur Ulubil‘in “İstanbul Benim Rüyam”Sergisi

Sonraki

MopArt resim yarışması 17 Mayıs’ta bitecek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar