Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde Barok Müzik Akşamları

NDS’de Barok Müzik Akşamları

Haber : Kemal Gönüleri

Harbiye / İ S T A N B U L

NDS’de Barok Müzik Akşamları “Trio Hantaï”

Marc Hantaï : Barok yan flüt Jérôme Hantaï : viola da gamba Pierre Hantaï : klavsen

Program:

 • Jacques-Martin Hotteterre, “le Romain” (1674-1763): Süit Re majör
  Sürekli bas ve flüt için:
  Prélude
  Allemande “la Royale”
  Rondeau “le Duc d’Orléans”
  Sarabande “la d’Armagnac”
  Gavotte “la Meudon”
  Menuet “le Comte de Brione”
  İkinci menuet
  Gigue “la Folichon”
 • François Couperin (1668-1733) : “Kraliyet Konserleri””nden alıntılanmış prelüd
 • Jean-Philippe Rameau (1683-1764): Klavsen parçaları gösterisi, 1741
  la Timide,
  le Vézinet
 • Marin Marais (1656-1728): Viola da gamba için Prelüd
 • Georg Philipp Telemann (1681-1767): Trio si minör
  Flüt, viola da gamba ve sürekli bas için
  Adagio, allegro, largo, vivace

***ARA***

 • Johann Sebastian Bach (1685-1750): Sonat Re majör
  Viola da gamba ve klavsen için
  Adagio, allegro, andante, allegro
 • Georg Philipp Telemann: Flüt için iki fantezi
 • Johann Sébastien Bach (1685-1750): trio Sol majör
  Flüt, viola da gamba ve sürekli bas için
  Adagio, allegro, adagio, presto

 • Pierre Hantaï,klavsen

1964’te doğan Pierre Hantaï, on yaşına doğru Bach’ın müziğine büyük ilgi duydu. Gustav Leonhardt’ın etkisiyle, önce tek başına, sonra da Arthur Haas yönetiminde klavsen öğrenmeye başladı. İlk konserlerini yalnız ya da kardeşleri Marc ve Jérôme eşliğinde verdi. İki yıl Amsterdam’da, Gustav Leonhardt’ın yanında öğrenim gördü, ardından onun yönetimi altında çalmaya davet edildi. Takip eden yıllarda Philippe Herreweghe, Kuijken Kardeşler, François Fernandez, Marc Minkowski, Philippe Pierlot gibi çok sayıda müzisyen ve topluluk şefiyle işbirliği yaptı. Sanatçı artık tüm dünyada, daha çok solist olarak çalmaktadır. Jordi Savall tarafından sıklıkla davet edilmekle birlikte, kardeşleriyle ve dostları Amandine Beyer, Hugo Reyne, Sébastien Marq, Skip Sempé, Olivier Fortin ve Jean-Guihen Queyras ile oda müziği çalmaktan da hoşlanmaktadır. Son zamanlarda, 1980’lerde kurduğu topluluk olan ‘’Concert Français’’ yi Bach’ın süit, konçerto ve kantatlarını yorumlamak üzere yeniden oluşturmuştur. Çıkarttığı çok sayıdaki plak arasında Mirare’ye yaptığı son kayıtlar dikkat çekmektedir : Goldberg Varyasyonları, Jean Sébastien Bach’ın Yumuşak Klavyesinin İlk Kitabı, Scarlatti’den Üç Cilt Sonat, bir François Couperin Resitali ve bir Süit Programı.

 • Marc Hantaï, barok yan flüt

Marc Hantaï, Brüksel Kraliyet Konservatuvarı Müzik Bölümünde, Barthold Kuijken’in öğrencisi olarak eğitim gördü ve buradan 1986 yılında “ödüle layık görülerek” mezun oldu. Sonrasında baş flütçü olarak Le Concert des Nations, La Petite Bande, The Amsterdam Baroque Orchestra, le Collegium Vocale, La Chapelle Royale, Les Arts Florissants, Anima Eterna, le Ricercar Consort gibi başlıca barok orkestralarda çaldı; Jordi Savall, Sigiswald Kuijken, Gustav Leonhardt, Ton Koopman, Philippe Herreweghe, William Christie, Jos van Immerseel, Philippe Pierlot… yönetimlerinde çalıştı. Avrupa, ABD, Japonya, Kore festivallerinin birçoğunda gerek solist olarak gerek oda müziği gruplarında çaldı. Halen kardeşleri Jérôme (viola da gamba) ve Pierre (klavsen) ile düzenli olarak konserler vermektedir.

Marc Hantaï, çok sayıda plak kaydı yaptırdı. Bunlar arasında, W.F. Bach’ın “Flüt için 6 Düo”su ; Haydn’ın Londra Üçlüleri ; Kuijken Kardeşlerle Couperin’in « Les Nations »’u ; ayrıca, Jordi Savall ile birlikte J.S. Bach Si Minör Süiti ve « Offrande Musicale »’i ; Jérôme ve Pierre Hantaï ile birlikte J.S. Bach’ın Flüt için Sonatları bulunmaktadır. Brüksel Konservatuvarında Barthold Kuijken’in asistanlığını yapan Marc Hantaï, halen Barselona’daki ‘ Escola Superior de Música de Catalunya’da ve Basel’daki ‘Schola Cantorum’’da öğretmen olarak çalışmaktadır.

 • Jérôme Hantaï, viola da gamba

Jérôme Hantaï, Brüksel Kraliyet Konservatuvarının Müzik Bölümünde, Wieland Kuijken’in öğrencisi olarak eğitim gördü. Buradan 1984 yılında, birincilikle mezun oldu. Jérôme Hantaï ayrıca, klavyeli eski müzik aletleri, özellikle de piyano forte ile ilgilendi. Konserlerde Jean‐Claude Malgoire, Rene Jacobs ve Sigiswald Kuijken gibi şeflerin yönetiminde çaldı. Solist olarak (resitaller, Bach’ın ‘’Passion’’ları) çalması için sıkça talep edilen sanatçı, bugün, zamanını özellikle oda müziği ve onun öğretimine ayırmaktadır. Kardeşleri Marc ve Pierre ile birlikte Hantaï Üçlüsü’nü oluşturan Jérôme, viyola topluluklarını yönetmekte ve şarkıcılara eşlik etmektedir. 2003 yılında Jérôme Hantaï topluluğunu kuran sanatçı, viyola ve piyano forte ile yaptığı plak kayıtlarıyla tüm eleştirmenlerin övgülerini toplamaktadır. Kemanda Alessandro Moccia ve viyolonselde Alix Verzier ile kurduğu Trio Almaviva ise, 2009 ve 2010 yıllarında Royaumont Vakfı programı dahilinde çalışmıştır.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi – Saat:19.00

Adres:Cumhuriyet cad no 127 Harbiye/İstanbul

Tél. 0 212 219 16 97

Konser herkese açık olup,ücretsizdir.

*****

Önceki

6 Nisan Perşembe Ekin Su Koç Fotografmetre’de

Sonraki

6 Nisan Perşembe GÜNÜN KONSERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar