6 Nisan Perşembe GÜNÜN KONSERİ

6 Nisan 2017 Perşembe

GÜNÜN KONSERİ

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

Harbiye / İ S T A N B U L

Abdurrahim Karakoç’u Anma Konseri

Orkestra Eşliğinde “Osman Eriş Besteleriyle”

Şef: Fatih Yener

Şiir: Ali Duman

Sunucu: Umut Mete Soydan

Abdurrahim Karakoç Kimdir?

Son dönem Türk halk şiirinin en gözde isimlerinden olan Abdurrahim Karakoç, 7 Nisan 1932 yılında Elbistan’ın Ekinözü köyünde doğdu. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olan Karakoç, çocukluk döneminden başlayarak 1958 yılına kadar yazdığı şiirlerini beğenmeyip yakmış, bu dönemden sonra yazdığı şiirleri 1964 yılında ”Hasan’a Mektuplar” adlı ilk kitabıyla neşretmiştir. 1958 yılında eski adı Cera köyü olan Ekinözü’nde belediye teşkilatı kurulunca burada sorumlu muhasip olarak başlayan memuriyet hayatı 1981 Mart ayında emeklilikle son bulmuştur Şiirlerinde aşk ve vatan sevgisini yoğun olarak işleyen Abdurrahim Karakoç bunun yanı sıra toplumsal sıkıntıları da ele almayı ihmal etmedi. Mizah yüklü yergi ve taşlama şiirleri bir hayli ilgi gördü. Siyasal ve sosyal eleştirileri sebebiyle hakkında açılan otuza yakın davadan beraat etti. Şiirleri, yayınladığı kitaplarının yanı sıra birçok gazete ve dergide de yer aldı. Gündüz ve Yeni Akit gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
Dolu ve onurlu bir ömrü 7 Haziran 2012 de tamamlayıp Hak’ka yürüyen merhum Abdurrahim Karakoç’u geride bıraktığı eserleriyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

Osman Eriş Kimdir?

Henüz çocuk yaşlarda bağlama çalmaya başlayan Osman Eriş; Kudret Karayiğit, Hisarlı Ahmet, Durmuş Yazıcıoğlu, Adnan Ataman, Mehmet Cihan ve Şinasi Özkan gibi Türk Halk Müziğimizin duayen isimlerinden dersler aldı. 1988-89 döneminde T.R.T. Ankara radyosu sınavlarını kazandı ancak müzikte asıl tercihinin bestecilik olması sebebiyle T.R.T. kadrolarında görev almadı. Kendi eserlerinden hazırladığı repertuvarlar ile 1989 yılında “Haykırmak Dünyaya”, 1991 yılında “Sevda Denizi” adlı iki albüm yaptı. Uzun yıllar laboratuvar çalışmalar içinde olan besteci 2016 yılında “Kırık Senfoni” adlı enstrümantal bir albüm hazırlamıştır. Müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu-Saat:20.00

Adres:Darülbedayi Caddesi Harbiye

Konser ücretsizdir.

*****

Önceki

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde Barok Müzik Akşamları

Sonraki

6 Nisan Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar