Baksı Müzesi’nde muhteşem masa

Baksı Müzesi’nde muhteşem masa

Haber : Kemal Gönüleri

  • Baksı Müzesi’nde  ““Geleneğe Yolculuk, Geleceğe Yolculuk” başlıklı yuvarlak masa toplantıları, 28-29-30 Ağustos tarihlerinde yapıldı.
  • Haldun Dostoğlu küratörlüğünde Alev Ebüzziya’nın çanakları ve Baksılı kadınların ürettiği çömlekleri “Toprak Sergisi” Baksı Müzesi’nde Sanatseverlere sunuldu.
  • Katılımcıları, Müze’nin Çoruh Vadisi’ne bakan ilham verici coğrafyasında farklı noktalardaki masalar etrafında buluşturan toplantılarda, konuşmacılar dışında izleyici bulunmadı.

Kültür dünyasına getirdiği sıra dışı yaklaşım ve kurduğu yenilikçi modelle uluslararası müzelere örnek gösterilen Baksı Müzesi, Türkiye’nin kültür sanat insanlarını bir araya getiren yeni bir etkinliğe imza attı. Baksılı kadınların çömlekleriyle, Alev Ebüzziya‘nın çanaklarını buluşturan “Toprak” sergisi kapsamında düzenlenen “Geleneğe Yolculuk, Geleceğe Yolculuk” başlıklı yuvarlak masa toplantıları, 28-29-30 Ağustos tarihlerinde Baksı’da doğaya kurulan masa etrafında Türkiye’nin önemli kültür insanlarını buluşturdu. Kemal Servi’nin desteğiyle “Geleneğe Yolculuk, Geleceğe Yolculuk” başlığı altında gerçekleşen toplantılarda, geleneğin birikimi ve geleceğin beklentileri ortak bağlamda tartışıldı.

Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan: “Gelecek hayali olmadan yaşayamayız. Geleneğin de gelecek hayalleri olmalı. Bu da yenilenmekten, risk almaktan, tartışmaktan, soru sormaktan geçer” dedi.

Baksı Müzesi, Haldun Dostoğlu küratörlüğünde Alev Ebüzziya‘nın çanakları ve Baksılı kadınların ürettiği çömlekleri “Toprak Sergisi” başlığıyla bir araya getirdi. Müzede, gelenek ve gelecek düşüncesini buluşturan sergi bağlamında, kültür ve sanat dünyasından etkin isimlerin katılımıyla ‘Geleneğe Yolculuk, Geleceğe Yolculuk’ başlıklı yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

Üç ayrı oturum halinde birer saatlik sürelerle gerçekleşen yuvarlak masa toplantıları, 28-29-30 Ağustos tarihlerinde Baksı Müzesi’nde Kemal Servi’nin desteği ile düzenlendi. Katılımcıları, Müze’nin Çoruh Vadisi’ne bakan ilham verici coğrafyasında farklı noktalardaki masalar etrafında buluşturan toplantılarda, konuşmacılar dışında izleyici bulunmadı.

Oturumlar kaydedilerek sosyal medyada “#Geleneğeyolculukgeleceğeyolculuk” hashtag’iyle paylaşılacak ve ayrıca fuarlarda gösterime sunulacak. Toplantı kayıtları CD olarak çoğaltılarak yine ilgili kamuoyu ile paylaşılacak ve satışa sunulacak.

“Geleneğin de gelecek hayalleri olmalı”

Baksı Müzesi Kurucusu ve Baksı Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, yuvarlak masa toplantılarını şu sözlerle anlattı: “Baksı Müzesi, ilk günden itibaren kimliğini görsel ve plastik sanatların sadece seyirlik boyutuyla kısıtlamadı. Zemini, coğrafyası, kitlesi farklı bir proje oldu. Hep seyrin ötesine geçmeyi, geleneği gelecekle buluşturmayı hayal etti.  Gelecek hayali olmadan hiçbir şey olmaz. Geleneğin de gelecek hayalleri olması gerekir. Bu da yenilenmekten, risk almaktan, tartışmaktan, soru sormaktan geçer. Bu toplantılarımızda bunu başarmayı ve gerçeğe yaklaşmayı umuyoruz.”

Yuvarlak Masa Toplantıları Türkiye’de kültür sanat çevrelerinin önemli isimlerini bir araya getirdi: Ali Akay, Murat Morova, Haldun Dostoğlu, Nusret Polat, Esra Aliçavuşoğlu, Nazlı Pektaş, Emin Mahir Balcıoğlu, Beşir Ayvazoğlu, Nevzat Sayın, Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Ahmet Çağıldak.

Baksı Müzesi

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar Köyü’nde yükselen Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kuruldu. Günümüz sanatı ve geleneksel el sanatlarını ortak bir kültür platformunda buluşturan bu sıra dışı Müze; sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile Bayburt’un 45 km dışında, 40 dönümlük bir araziye yayılıyor. 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı’na bağlanan müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Müzenin ana binası, 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan tamamlandı. Baksı Müzesi’nin tanıtımı 2010 yılı Haziran ayında İstanbul Modern’de; açılışı ise Temmuz ayında yapıldı. 2012 yılında ise müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze sanatseverlerle buluştu.

Baksı Müzesi, kuruluşundan bugüne aldığı ödüllerin yanı sıra 2013-2014 yılı Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi ‘Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nün sahibidir.

*****

Önceki

4. Karaova Bağ Bozumu Şenliği büyük ilgi gördü

Sonraki

Köy Kahvesinden Sanat Atölyesine

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar