“Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan”

Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan

Haber : Erol Ünal

  • Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan Retrospektif Sergisi 2 Ekim 2020 Cuma Günü Saat 18.00’De Qasis Alışveriş Merkezi Sanat Galerisi’nde Sanatseverler ile buluşacak.
  • Sergi 23 Ekim’e kadar pazartesi günleri dışında hergün açık olacak.

Bodrum Gümüşlük Mahallesi’nde yaşayan ve özellikle mor, şeker pembesi ve turkuaz renkleri ile kendine özgü bir tarz yaratan Ressam Mine Arasan’ın “Zamanı Durduran Ressam Mine Arasan” Retrospektif sergisi 2 Ekim 2020 Cuma günü saat 18.00’de açılıyor. Sergi, Qasis AVM sanat galerisi’nde sanatseverler ile buluşacak ve 23 Ekim’e kadar pazartesiler hariç açık olacak.

Duygularını renkler, balık, kedi, güneş ve deniz desenleri ile dışa yansıtan Arasan, çok çalışan ve çok üreten bir sanatçı. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi olan sanatçı Eyüboğlu gibi taş, tahta ve cam gibi birçok objeyi üzerine işlediği kendine özgü renkler ve desenler ile muhteşem eserlere dönüştürüyor.

Hayata Mine Arasan’ın renkleriyle bakmayı görmek için Bodrum civarındaysanız mutlaka uğrayın…

MİNE ARASAN KİMDİR?

Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini (Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) bitirdi. 6 yıl reklamcılık sektöründe çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında 60 kişisel sergi, pek çok etkinlikler gerçekleştirdi. Uluslararası ödülleri ve koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sanat danışmanlığının yanı sıra büyüklere gravür çocuklara resim dersleri verdi. Türkiye genelinde çocuk polikliniklerinin duvarlarına resim yaptı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni (Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) bitirdikten sonra altı yıl reklam sektöründe çalışan sanatçı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Sanat Galerisi başta olmak üzere 2001 Sanat Galerisi – Gül Mine Sanat Merkezi – Bakırköy Belediyesinin Sanat Danışmanlıklarını yaptı. Sanat fuarlarına, festivallere, çalıştaylara katıldı. Kitap kapaklarında eserleri ve şiir kitaplarında desenleri kullanıldı. Yerel gazetelerdeki köşesinde sevgi ve sanat yazıları yazdı. Türkiye genelinde, hastanelerin çocuk polikliniklerine çocuklarla duvar resimleri yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında 67 kişisel, yüzlerce karma sergiler gerçekleştirdi.

Mine Arasan deyince akla morlar, pembeler geliyor. Sanki içinde her daim neşeli bir çocuk var. Dokunduğu her şeyi resme dönüştüren sanatçı, bir çocuğun gözleriyle bakıyor hayata. Mutluluğun resmini çiziyor. Akide şekerleri tadındaki resimlerinde, iç dünyasını, hayata bakışını, masalsı düşlerini, rüyalarını, yaşama sevincini boyuyor. Sevgi güneşini, mavi-mor denizleri, şımarık kedileriyle bodrum balıklarının aşkını, çiçekleri, iyilikleri çiziyor.

Arasan, Aşağı Saksonya eyaleti Parlamentosu koleksiyonuna eseri alınan ilk Türk ressamdır.

*****

Önceki

1 Ekim 2020 Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

1 Ekim 2020 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar