Fatma Akyüz Güher’den “Cumhuriyet’i biz böyle kazandık” Tablosu

Fatma Akyüz Güher’den

“Cumhuriyet’i biz böyle kazandık” Tablosu

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Adanalı Ressam Fatma Akyüz Güher,“Kurtuluş Savaşı’nın sembollerinden biri olan “Cumhuriyet’i biz böyle kazandık” pankartlı fotoğrafın resmederken aynı duyguları yaşadım”

Adanalı Ressam Fatma Akyüz Güher, Kurtuluş Savaşı‘nın sembollerinden biri olan “Cumhuriyet’i biz böyle kazandık” pankartlı fotoğrafın resmederken heyecanlandığını belirterek, ”Ben de aynı duyguları yaşadım” dedi.

Güher, o fotoğrafın 1933 yılında Uşak‘ta çekildiğini kaydederek, ”Cumhuriyet’i işte böyle kazandık” pankartlı fotoğrafta şapkalısı, yemenilisi, kravatlısı, sakallısı, saçı kapalısı, saçı görüneni, şalvarlısı, takım elbiseli kadın ve erkekler var. Çünkü biz Cumhuriyet’i, resimde de görüldüğü gibi, böyle kazandık. 120x 200 cm. ebadında olan bu resmi çizerken çok duygulandım, sanki o günleri ben de yaşamışım gibi hissettim” dedi.

Kendi dedesinin de Çanakkale Savaşı gazisi olduğunu söyleyen Güher, Cumhuriyet’in kadına sağladığı en önemli hak, kadın ve erkek eşitliğini öngören düzenlemeler olduğunu ifade ederek, “Cumhuriyet kadınları olarak bu ülkede daha fazla sorumluluk almalıyız. Türkiye Cumhuriyeti kadını temel değerdir. Ailenin toparlayıcısı ve toplum dinamiğinin yapıtaşı olan biz kadınları, kadın ve erkeğin bir bütün olduğunu bu resimde göstermek istedim” şeklinde konuştu.

*****

Read Previous

Nasrettin Hoca ile Oğlu

Read Next

30 Mayıs 2021 Pazar Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: