Berna Ateşoğlu Sanat Etkinlikleri Altınoran’da

Berna Ateşoğlu Sanat Etkinlikleri

Altınoran’da başladı

Haber ve Fotograflar : Vahit Şahin

  • “Kadın” adı verilen ve “söyleyeceklerimiz var” sloganı ile açılan etkinlik 8 Mart 2020 Pazar günü Kadirli Karatepe açık hava müzesinde, müzenin kurucusu Halet Çambel’e yapılacak saygı duruşu ile sona erecek.
  • “Bu etkinlik gelecek yıldan itibaren bir festival haline gelecek. Aynı Portakal Çiçeği gibi ama karnaval olarak değil, sanat festivali haline gelecektir ve kesinlikle bir sivil inisiyatif olacaktır”

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği tarafından organize edilen Berna Ateşoğlu anısına 1. Sekiz Mart Sanat Etkinlikleri başladı.

Adana Ressamlar Topluluğu, Çukurova Sanat Girişimi, Kadirli Eğitim Ve Kültür Vakfı (Kavak) ve Sinematek Adana tarafından destek verilen üç etkinliğin birincisi Altınoran Sanat Galerisi’nde başladı. 41 sanatçının eserlerinin sergilendiği etkinliğin açış konuşmasını yapan sanatçı Nesrin Karataş, sanatın acılarla mücadele ederek mutluluğa kavuşma yolunu gösteren düşünsel bir araç olduğunu söyledi. Karataş daha sonra anısına birincisi düzenlenen Berna Ateşoğlu’nun özgeçmişini ve kadınlara, topluma ve sanata olan katkılarını anlattı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı ve serginin Küratörü S. Haluk Uygur da, 8 Mart’ta birine çiçek göndermek, birini yemek de ağırlamak demek olmadığını belirterek, “Kadın hakkını vura vura aldığı bir gündürdedi.

Kadının bir ayrıcalık istemediğini ifade eden Uygur, ”Kadın uğraşır, didinir, başarır ve alır. Önündeki engellere rağmen yapar bunu. İnanmıyorsanız etrafınıza bakın, bu sergide profesörler, bilim insanları, sanatçılar var. Bakın Mesut Dikel gibi çok önemli bir babayı 22 yaşındaki bir Eda Dikel’i görüyorsunuz orada. Tüm dünyaya ismini duyurma potansiyeli sahip İlham Enveroğlu’nun hemen yanında Zerrin Enveroğlu’nun işlerine bakın” dedi.

Uygur şöyle devam etti: “Ama maalesef toplumumuza şöyle bir baktığımızda dayak yiyen kadın, dövülen kadın v.s. hatta isimlerini kültür sanat merkezlerine isimlerini veriyorlar. Halbuki kadın aldı, bundan sonra da alacak. İşte bu serginin özü bu. Berna Ateşoğlu sadece bir simge, çünkü Berna Ateşoğlu ne zaman sıkışsak hep yanımızda olmuştur, şuanda da yanımızda, etrafınız bakın berna ateşoğlu’nu göreceksiniz.”

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, bu etkinliğin gelecek yıldan itibaren bir festival haline geleceğini söyleyerek, “Aynı portakal çiçeği gibi ama karnaval değil, sanat festivali haline gelecektir ve kesinlikle bir sivil inisiyatif olacaktır” dedi.

Berna Ateşoğlu’nun eşi Yaşar Ateşoğlu da bir konuşma yaparak, 2 ytıl önce vefat eden eşini anlattı.  Onun hep gönüllü olduğunu, yaptığı her hizmet için bir karşılık beklemediğini ifade eden Ateşoğlu,  hep yaptığı ile devam ettiğini ve iyi bir aşık olduğunu, kendisine, çocuklarına, arkadaşlarına ve toplumu da iyi bir sevgili olduğunu söyledi.

Berna Ateşoğlu’nun sınıf arkadaşı olan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Çok zor günler yaşadığımız bu ortamda sanatın o nefes aldırıcı gücüne o kadar ihtiyacımız var ki, hep olumsuzlukları konuşmaktan, olumsuz şeyler yaşamaktan bıktı bu ülke, bu insanlık. Sizlerin bu üretici gücüyle hem Berna’nın yaşatılması, hem de ne yazık ki dizilerde Adana’nın olumsuz, herkesin elinde silah, mafyavari kötü yüzünün gösterilmeye çalışıldığı, ama Adana’nın böyle olmadığı, önemli bir yönünün, sanat yönünü ortaya çıkarıldığı bir etkinlik olarak görüyorum ” şeklinde konuştu.

Mustafa Üzelgeçici eşi Claudıa Üzelgeçici de mikrofona gelerek bir konuşma yaptı.

Sergide A. Raşit Karakılıç, Aylin Sofuoğlu, Ayşe Ateşoğlu, Cemil Güven, Claudıa Üzelgeçici, Eda Dikel, Emel Genç, Fatoş Toyganözü, Etem Çalışkan, Gülsüm Ünal, Haluk Uygur, Hanife Uygur, İlham Enveroğlu, İlknur Taşa, İlter Uzel, İnci Gürsoy, İsmail Ökke, Kafiye Sahillioğlu, Lale Gül Yaşar, Mehmet Dilci, Meliha Özgürbüz, Meltem Aydın, Mesut Dikel, Mustafa Üzelgeçici, Mustafa Dulda, Mutluhan Taş, Mükremin Şahiner, Nesrin Güzelek, Nesrin Karataş, Nevis Liman, Nilgün Ulaştırıcı, Noyan Zenger, Pakize Aksu, Pelin Emrahoğlu, Rahime Korkut, Sefa Sofuoğlu, Seher Ünal, Sevgi Topçuğlu, Sümeyye Yıldırım, Yeşim Mendi, Zerrin Enveroğlu’dan oluşan 41 sanatçının tabak üzerine işlediği eserleri bulunuyor.

Berna Ateşoğlu anısına düzenlenen etkinliğe CHP Eski Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, İl Kültür Müdürü Sabri Tari ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Etkinliğin ikincisi bugün “çatısız ve kuralsız” film gösterimi ile devam edecek.

Son etkinlik ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Kadirli Karatepe Açık Hava Müzesinde müzenin kurucusu Halet Çambel’e saygı duruşu ile son bulacak.

*****

Read Previous

7 Mart 2020 Cumartesi Günün Konferansı

Read Next

TATBİKİ’LİLER SERGİSİ Maltepe Türkan Saylan’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: