TATBİKİ’LİLER SERGİSİ Maltepe Türkan Saylan’da

TATBİKİ’LİLER SERGİSİ

Maltepe Türkan Saylan’da

Haber: Erol Ünal

TATBİKİ’liler Sergisi 10 Mart 2020 Salı günü Saat:18:00‘de Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi‘nde açılacak.

Altay Göker, Atıf Atalayer, Berrin Aksu, Defne İşçen, Erol Ünal, Esen Erdoğru Baykal, Günay Atalayer, Hafize Elibollar Ortaç, İsmail Hakkı Aksu, Koray Dağcı, Mehmet Kuşçuoğlu, Mine Arasan, Muhittin Köroğlu, Nilay Lale Yılmaz, Nilgül Şarman, Nişan Yeksek, Nurcan Türkoğlu, Semra Kasımoğlu, Semra Kurbanoğlu, Süreyya Uygun, Tuncer Ertuğrul, Tülin Hocaoğlu, Yaşar Bayraktar’ın katıldığı TATBİKİ’liler Sergisi 10 Mart 2020 Salı günü Saat: 18:00’de İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki 350m2’lik Galeri A salonunda açılacak.

Sergi 29 Mart‘a kadar hergün 08:30-20:00 saatleri arası görülebilir. Sergide TATBİKİ’den yetişmiş, sanatsal üretimlerini bugün de Bauhaus ekolüne dayanarak sürdüren 23 TATBİKİ mezunu sanatçının yapıtlarından bir seçki yer alıyor.

TÜRKİYEDE BİR BAUHAUS EKOLÜ: TATBİKİ GÜZEL SANATLAR

“Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu” 1 Kasım 1955’de Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. 1956 yılında eğitim programını geliştirmek ve görev alacak öğretim elemanlarını belirlemek üzere Stuttgart Akademisinden Profesör Adolf Schneck danışman olarak görevlendirilirdi. 1957 yılında Dekoratif Resim, Grafik Sanatlar, Seramik, Tekstil Sanatları, Mobilya ve İçmimarlık bölümleri ile Milli Eğitime bağlı olarak eğitime başladı. Başlangıçta öğrenciler iki senelik tekniker olduktan sonra imtihanla yüksek okula geçip Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu‘ndan mezun oluyorlardı. 1966 yılında eğitim programında yenilemeler yapılarak dört yıllık lisans eğitimine geçildi. Okul sırasıyla “İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” ve “Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” isimlerini aldı. 1982’de yüksek öğretim yasası kapsamında Marmara Üniversitesi bünyesine katıldı. 1986 yılında Beşiktaş’tan Acıbadem kampüsüne taşındı.

Okul Dr. Adolf Schneck idaresinde toplumun yeni yaşama biçimlerini belirleyen, endüstriyel gelişmelerde sanat ve tasarımın önemli rolünün altını çizen, araştırmacı, ve yenilikçi bir kurum olarak Bauhaus modeli ile kurulmuştur. Almanya’dan her bölüm için gerekli sayıda uzman öğretici getirerek, batıdaki örnek kurumlardaki eğitim metodunu uygulamayı sağlamıştır. Bauhaus ekolüyle kurulan kurumun hedefi, çağın gereksinim duyduğu yaratıcı, araştırmacı, yenilikçi ve uygulamacı bireyler yetiştirmekti. Türkiye’deki bu okul İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da açılan en büyük Bauhaus okuludur.

Tatbiki’liler Sergisi bu okuldan mezun olmuş olan sanatçılardan bazılarının hazırlamış oldukları görsellerden oluşan karma bir sergidir. Amaç, mezun arkadaşların görselleri sergilenirken, tekrar bir araya gelmektir.

*****

Read Previous

Berna Ateşoğlu Sanat Etkinlikleri Altınoran’da

Read Next

Kadın Gazeteciler “Medyada Cinsiyetçi Dile Hayır” dedi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: