Altınoran’da Dr.Esat Ülkü ve Tüm Sağlıkçılara Saygı

Altınoran’da Dr.Esat Ülkü ve Tüm Sağlıkçılara Saygı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Adana Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Nazilli Fotoğraf Derneği, Adana Tabip Odası ve Aydın Tabip Odası tarafından Esat Ülkü ve tüm sağlık çalışanlarına saygı ekinliği gerçekleştirildi.

Adana Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Nazilli Fotoğraf Derneği, Adana Tabib Odası ve Aydın Tabib Odası tarafından Dr. Esat Ülkü ve tüm sağlık çalışanlarına saygı etkinliği gerçekleştirildi.

Adana Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı S. Haluk Uygur, açılışta yaptığı konuşmada, Corona salgının birçok bedeni aramızdan aldığını belirterek, ”Ancak bedenden daha önemlisi yaşamı alıyor. Yani biz her gün kaybettiğimiz 200 küsur insana odaklanmışken ama her dakika kaybettiğimi yaşamamızın kaybolduğunu görmüyoruz. Bunun için bir kısım kent efsaneleri üretiliyor.

Belki de biyolojik bir savaştır, onu bilemiyoruz ama bir sonucu var bu işin, bu sonuç bize diyor ki, yaşamdan kopun evinize girin. Eğer bu biyolojik savaşsa bunun devam edeceği açıktır, evimizde yaşamaya mahkûm olacağız. Okulsuz okullar, sergi salonsuz sergiler, ziyaretçisiz müzeler, vs. Yani insansız bir dünya. İstenildiği kadar bedensiz yaşanılsın. Herkes evine hapsedildikten sonra herkes öldü demektir. İşte bunu aşmanın da tek bir yolu var. Tek yolu aşılanmaktır” dedi.

Bu serginin açılmasının nedeninin fotoğrafın sanatsal değerinin dışında, yaşama dönme mücadelesinin en önünde savaşan kahramanların ve bu kahramanların içerisinde kaybedilenlerin anısına bir saygı duruşudur olduğunu ifade ederek, “Sizleri bu kahramanlar öncüğünde bir dakikalık saygı duruşuna davet etmek yetmez, daima saygıda durmak lazımdır” dedi.

Uygur, ”Bu sergiyi açmamızın üç nedeni var. İlki bir tabip mücadelesi sırasında, o zaman aşı yoktu, hayatını kaybediyor. Bunun Hasan Tahsin’in kurşun sıkmasından farkı yok bence. İkincisi bu kişi sıradan bir insan değil, tabip odasının başkanı. Üçüncüsü ise bir fotoğraf sevdalısı. Dolayısıyla Nazilli Fotoğraf Derneğinin üyesi. Esat Ülkü’nün nezdinde bu uğurda canını kaybeden sağlık çalışılanların önünde saygıyla eğilerek bu sergiyi açıyoruz” dedi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık da, görevi başında iken hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Esat Ülkü’nün eksikliğini her zaman yaşadıklarını ifade ederek, ”Ama onu güzel hatıralarıyla, onun renkli kişiliğiyle, onu böyle güzel anmalarla, hem hekimliği, hem sanatçılığıyla, her yönüyle sürekli yaşadığına inanıyoruz” dedi.

Aydın Tabip Odası ve Nazilli Fotoğraf Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Mersin ise, tüm dünyada büyük bir bela ile uğraştığını, bu belanın 400’den fazla sağlık personelinin canının aldığını söyledi. Mersin, “Ama bizim için en acısı Esat Abimiz oldu. Keşke Esat Abimin sergisine birlikte gelseydik de burada birlikte şen şakrak güzellikleri birlikte yaşasaydık. Ama bu olumsuzluklar içinde olsak da sanat her zaman var ve var olmaya ve gücünü göstermeye devam edecektir” diye konuştu.

CHP önceki dönem Adana Milletvekillerinden İbrahim Özdiş, “Her şeye rağmen çok güzel bir akşam etkinliğindeyiz. Bu ülkenin hekimleri sizler olduktan sonra bu ülkenin sağlığını da hep beraber kurtaracağız.  İyi ki varsınız, iyi ki buradayız” dedi.

Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, Aydın Tabip Odası Başkanı Esat Ülkü’nün görevi başında vefat eden tek başkanı olduğunu belirterek, “Bu bizi çok üzüyor. 200 hekim yoldaşımızı ve düne kadar toplam 524 sağlıkçımızı kaybettik” dedi.

Türk Tabibler Birliği Odası 2. Başkanı Ali İhsan Ökten yaptığı konuşamadan sonra “Corona Yoğun Bakımda Bir Gün” adlı fotoğraflardan oluşan sunum yaptı.

Daha sonra Coronadan ölen Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü’nün 20 eserden oluşan “Siyah-Beyaz Dünyam” adlı serginin açılışı yapıldı.

******

Read Previous

Bodrum Renkli Bir Yılbaşı Geçirecek

Read Next

Antalya & Gökdere Yürüyüşü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: