Ali İsmail Türemen “Maviye Özlem” ile Anılıyor

Ali İsmail Türemen

“Maviye Özlem” ile Anılıyor

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Geçen yıl hayata veda eden Ali İsmail Türemen için düzenlenen “Maviye Özlem” sergisi 1 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
  • Ç.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Filiz Yıldız, “Ali İsmail Türemen hocamızı, Marmara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde yetiştirdiği öğrencilerinin açtığı “Maviye Özlem” adlı sergi ile anıyoruz”

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Filiz Yıldız, geçen yıl hayata veda eden hocası Ali İsmail Türemen için düzenlenen sergiye “Neye Nasıl Bakarsan O Sana Öyle Bakar” adlı eseri ile katılıyor.

Ali İsmail Türemen

Ali İsmail Türemen için düzenlenen “Maviye Özlem” adlı serginin 1 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Öğretim Görevlisi Filiz Yıldız, “Bundan 1 yıl kadar önce aramızdan ayrılan kıymetli hocam Ali İsmail Türemen adına, Marmara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde yetiştirdiği öğrencilerinin açtığı “Maviye Özlem” adlı sergi ile anıyoruz. Bu sergide ben de yetiştirdiği öğrencilerinden biri olarak yer alıyorum. Sergi katalogunda hocam ile dersinde yaşadığım bir anım da var. Sergiye hangi eserimi göndermeliyim acaba diye düşünerek eser görsellerine baktım. Bir duvar tabağımda kıymetli hocamın isimlerinin baş harflerini ve yüreğindeki maviyi gördüm. Bu bir tesadüf değildi sanki. Hocamın iki isminin baş harfleri ve yüreğindeki mavi vardı. Sanki bu gün için yapmıştım. Eserimin adı ise “Neye Nasıl Bakarsan O Sana Öyle Bakar”. Seni her zaman sevgi ve saygıyla anacağız” dedi.

Filiz Yıldız’ın “Neye Nasıl Bakarsan O Sana Öyle Bakar” adlı eseri

Uzun yıllar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi ve Yüzeysel Tasarım dersleri ile yüzlerce sanatçı ve sanat eğitimcisine hocalık yapmış olan Ali İsmail Türemen’in aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin kurucu hocalarından olduğunu söyleyen Filiz Yıldız,” Bu kurumda da uzun yıllar pek çok öğrenci yetiştirmiştir.  2016 yılının Mayıs ayında öğrencisi Aysun Çölbayır Diniz’in Bursa’da açtığı Akeramos Sanat Merkezi’nin açılış sergisini eşi Ressam Berna Türemen ile gerçekleştirmişlerdir. 5 yıl sonra yine aynı gün sanat hayatını sürdüren ve pek çok üniversitede sanat eğitimi veren 30 öğrencisi “Maviye Özlem” sergisi ile hocalarını selamlıyorlar” diye konuştu.

*****

Read Previous

Timurtaş Onan ‘ın “Dönüşen Şehir” Sergisi Altınoran’da

Read Next

Joe Biden Sözde Ermeni Soykırımını Kabul Etmiş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: