Adana’da Kültür Ve Sanat Yeniden Canlandı

Adana’da Kültür Ve Sanat Yeniden Canlandı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Pandemi günlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle gerek Mimar Sinan Açıkhava Amfi Tiyatrosu ve gerekse Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen konserler ve tiyatro festivali Adana’ya renk kattı. Festival Adana için sanat turizmine dönüştü.

Pandemi günlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle gerek Mimar Sinan Açıkhava Amfi Tiyatrosu’nda ve gerekse Merkez Park Amfi Tiyatro’da düzenlenen konserler ve uluslararası tiyatro festivali Adana’ya renk kattı. Son olarak Adana Büyükşehir Belediyesi, büyük özveri ve emekle Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanları için ‘Yaza Merhaba Konserleri’ kapsamında, 13 Temmuz Salı günü Adana Tabip Odası ile birlikte “Sağlık Çalışanlarımıza Sonsuz Minnetle İlkay Akkaya Konseri” düzenledi.

Pandemi sürecinde özel izin alınarak gerçekleştirilen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, uzun yıllardır atıl durumda olan Merkez Park Amfi Tiyatro’da 24 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında on binlerce sanatseveri bir araya getirdi. Özellikle çevre illerden festivali izlemeye gelenler festivali Adana için sanat turizmine dönüştürdü.
Tiyatro Festivalinin tüm Türkiye’de yankı bulduğunu söyleyen Adana Büyükşehir Belediyesi Altınkoza A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Orhan “Adana halkının sanatsever yönü, bu festivalle bir kez daha gözler önüne serildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karaların, kültür-sanata kayıtsız kalmayan Adana halkı için, projelerine hız kesmeden devam edecek” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nden Sağlık Çalışanlarına Yönelik Anlamlı Konser

Mimar Sinan Açıkhava Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleşen konserler ve kültürel etkinlikler hakkında bilgi veren Altınkoza AŞ. Genel Müdürü Hüseyin Orhan , “Başkanımız Zeydan Karalar, Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan kültürel ve sanatsal faaliyetlerle Adana’yı yeniden şahlandırdı. Adana müzik, sanat ve kültür faaliyetleriyle Türkiye’nin lokomotifi olma günlerine hızlı bir dönüş yaptı ” dedi.

Tiyatro Festivalinin hemen ardından Çukurova Senfoni Orkestrası’nın konser serileriyle başlayan “Yaza Merhaba Konserleri” uzun yıllardır atıl durumda ve kaderine terk edilmiş olan Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu Adana’da müziğin kalbinin attığı bir merkeze dönüştürüldüğünü kaydeden Orhan, çok uzun yıllar sonra Mimar Sinan Amfi Tiyatro, müzik severlerin akınına uğradığını belirtti.

9 Temmuz Cuma Della Miles Senfoni Konseri ve Adana Tabip Odası ile birlikte 13 Temmuz Salı günü ‘’Sağlık Çalışanlarımıza Sonsuz Minnetle İlkay Akkaya Konseri’’ ile Yaza Merhaba Konser serileri yine Mimar Sinan Açıkhava Amfi Tiyatrosu’nda devam etti.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yalnızca kentin merkezinde değil, ilçelerde de çeşitlik etkinlikler düzenlediğini hatırlatan Orhan, şunları söyledi:

“Adana’nın meşhur bunaltıcı sıcaklarında merkez ilçelerdeki bu etkinliklerle yürekleri ferahlatırken, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının ‘’Yayladan Denize Yaz Şenlikleri’’ ile ilçelerde de, Adana halkını yalnız bırakmıyor. Tiyatro, müzik ve çocuklara yönelik eğlencelerle sahil ve yaylalarda, Adana halkının tatiline renk katmaya devam ediyor ve edecek. Mimar Sinan Açıkhava Amfi Tiyatrosunda Başkan Zeydan Karalar’ın Büyükşehir’e gelmesiyle, Adana yeniden müzik, sanat ve kültür faaliyetleriyle Türkiye’nin lokomotifi olma günlerine hızlı bir dönüş yaptı.”

Adana Büyükşehir Belediyesi, büyük özveri ve emekle Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanları için ‘Yaza Merhaba Konserleri’ kapsamında, Adana Tabip Odası’yla birlikte 13 Temmuz Salı günü “Sağlık Çalışanlarımıza Sonsuz Minnetle İlkay Akkaya Konseri” düzenledi.

Altınkoza AŞ. Genel Müdürü Hüseyin Orhan, “Konser sonrası plaketini alan ve bir konuşma yapan Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş’in pandemide en çok etkilenen kesimin sağlıkçılar olduğuna değindi, fedakârca mücadele eden sağlık personelleri ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalara desteklerinden dolayı teşekkür etti ve bu düzenlenen konserin onlara büyük bir moral olduğunu belirtti. Tabip Odası Başkanı Sayın Menteş, tüm halkımızın aşı olması gerektiğine değindi. Ayrıca 9 Temmuz 2021 tarihinde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte düzenlediğimiz Della Milles konseri de büyük ilgi görmüştü, binlerce kişi bu konseri izlemiştir” dedi.

*****

Read Previous

Heykeltıraş Küçükbahar, “Heykel ve Resim Benim Ana Dilimdir”

Read Next

İDSO Önemli Bir Hizmet Başlatıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: