Adana Ressamlar Derneği’nde Söyleşi

Adana Ressamlar Derneği’nde

“Soyut Sanat” Söyleşisi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Adana Ressamlar Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz, “Soyut sanat zihinsel bir olaydır. Doğaya karşı olan bu sanatsal özgürlük, mimarlık ve müzik gibi sanat dallarında belirgin şekilde mevcuttur”

Adana Ressamlar Derneği’nde düzenlenen 5’inci Sanat Söyleşisi’nde Soyut Sanat anlatıldı.

Adana Ressamlar Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz tarafından gerçekleştirilen söyleşide soyut sanatın öncülerinden Wassily Kandinsy, Piet Mondrian ve Kazmir Maleviç’in hayatı ve eserleri anlatıldı. Yılmaz, bir şeylere benzetilemeyen soyut resmin bir şey anlatmasa bile onu izleyen bir kişinin o resmin karşısına geçerek ne anladığını ifade etmesi gerektiğini söyledi.

Soyut sanatın ilkeleri bulunduğunu kaydeden Yılmaz,  “Soyut sanat bütün dış gerçekleri ret ediyor. Daima fikir ve sezgiyi dile getirir. Soyut sanat zihinsel bir olaydır ve doğanın taklidinin dışındadır. Doğaya karşı olan bu sanatsal özgürlük, mimarlık ve müzik gibi sanat dallarında belirgin şekilde mevcuttur. Doğa soyut sanat için ancak belirli ölçüde kaynak olabilir. Tümü ile taklit etmek imkânsızdır. Herhangi bir sezgi, fikir ya da duygudan çıkarılmaksızın, bir objenin görüntüsünün genelleştirilmesi, yalınlaştırılması, parçanın detaylaştırılması stilize edilerek veya sadeleştirilerek yorumlanması ile de soyut resim yapılabilir. Bu soyutlama sonunda, soyutlanan objeyi anımsatan imgeler kalabilir” dedi.

*****

Read Previous

Üç Heykeltraşımız Katar Fuarına katıldı

Read Next

28 Ekim 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: