Üç Heykeltraşımız Katar Fuarına katıldı

Üç Heykeltraşımız

Katar Fuarına katıldı

Haber: Erol Ünal

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Uluslararası 1. Hurda Sanatı Fuarı’na Türkiye’den Heykeltraşlar Asaf Erdemli, Cem Özkan ve Rıfat Koçak, katıldı. ‘’Souq Waqif Art Center Scrap Art Exhibition’’ Türkiye’den davet edilen üç heykeltraşa ev sahipliği yapıyor. Katar Büyükelçisi Fikret Özer’in de açılışa katıldığı ve 2 Kasım tarihine kadar sürecek sergi’de üç Türk heykeltraş’ın 20 adet heykeli sergileniyor.

Sergide heykeltraş Asaf Erdemli’nin renkli hurda metallerle yaptığı eserler sergide yer aldı. Cem Özer’in de “Drahma” adlı heykeli sergi salonunun ana girişine yerleştirildi. Rıfat Koçak’ın sergi için özel olarak gerçekleştirdiği geri dönüştürülmüş hurda malzemelerden sanat eserine dönüştürülen, kanatları 4m. olan “Şahin” heykeli Souq Waqif sergi meydanına yerleştirilerek izleyicilerin beğenisine sunuldu.

21. Yüzyılın en önemli konularından biri olan geri dönüşümün sanata dönüşüm sürecinin en iyi örneklerinin yer aldığı sergide 15 ülkeden, 30 sanatçının 250’den fazla eser yer alıyor. Sergi; hurda ve atıkların farklı şekilde sanat eserleri olarak yeniden kazanılması, hurdaların sanata dönüştürülmesi konseptine dayanıyor. Geri dönüşümün sanata dönüşümü konusunda dünyada en önde gelen küresel sanatçıların otuzu bu sergide yer alıyor. Sergideki sanat eserleri arasında hayvan figürleri, robotlar, ev eşyaları ve diğer müzik aletleri yer alıyor.

West Square Souq Waqif Qatar-Doha’da açılan sergi hergün 08:00-12:00 ve 16:00-21:00 saatleri arasında ziyaret ediliyor.

ASAF ERDEMLİ

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden 2007 döneminde mezun oldu. 1998-2008 yılları arasında profesyonel dans eğitmeni ve dansçı olarak stüdyo, tiyatro ve engelliler dans topluluğunda çalıştı. 2008-2013 yılların arasında Ford Otosan Dizayn Stüdyoda kil modelci olarak görev yaptıktan sonra, 2013 yılında Hidromek Dizayn Stüdyoda kil modelci ve stüdyo ekip lideri olarak halen çalıştı. 2012’den beri özel atölyesinde heykel çalışmalarına devam eden sanatçı bir çok karma sergide yer aldı, yurt için de ve yurt dışında bir çok kurum ve özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Tüyap Artist 2016 Uluslararası Sanat Fuarında ve Art Ankara 2017 Çağdaş Sanat Fuarında yer aldı.

CEM ÖZKAN

1993 yılında Eskişehir’de doğdu. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümüne

girdi. Heykel bölümünde okurken materyal olarak metalle ilgilenmeye başladı. Çalışmalarında metal ve organik materyaller ile atık hurda malzemeleri kullanıyor. Uzun süre kendini metalle eğiten sanatçı şimdi kendi kişisel atölyesinde üretimine devam etmektedir. Atık hurda malzemeleri dışında metal ve organik materyaller de kullanıyor heykellerinde.İki eserini İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergileyen sanatçının 7000 parçadan oluşan ve 1 yıl süren çalışma sonucu hayat bulan 1 ton ağırlığındaki “Merkür Atı” isimli eseri de bulunuyor.

RIFAT KOÇAK

1971 yılında Tokat’da doğdu. 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1993’te gerçekleştirdi. “Kabus ve Korkular”, “Ayin”, “Helezonik Düşler”, “Atölyelerim”, “Balıkların Gecesi”, “Yokuş Aşağı”, “Tren Yolları” gibi dizi resimler yaptı. Çalışmalarını Bodrum Kızılağaç’daki atölyesinde sürdüren sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda resimleri bulunmaktadır.

*****

Read Previous

27 Ekim 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Read Next

Adana Ressamlar Derneği’nde Söyleşi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: