Savaş İlhan’ın Heykelleri Çok Beğenildi

Savaş İlhan’ın Heykelleri Çok Beğenildi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Kozan Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni olan ressam ve heykeltıraş Savaş İlhan, Adana’da ki sergisinde son 2 eserinde insanın evrimini ve insanlığın daha büyük karanlığa doğru yürüyüşünü sergiledi.
  • Heykeltıraş Savaş İlhan: “Eserimin birinde; İnsanın ilk başta saf ve katıksız olduğunu, Diğerinde ise insanın zamandaki evrimini anlattım.”

Kozan Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni olan ressam ve heykeltıraş Savaş İlhan, Adana’da ki sergide son 2 eserinde insanın evrimini ve insanlığın daha büyük karanlığa doğru yürüyüşünü sergiledi.

Kozan Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni heykeltıraş Savaş İlhan, ilk eserini Adana Çukurova Güzel Sanatlar Derneği’nin düzenlediği karma resim sergisinde  “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” temasıyla sanatseverlerin beğenisine sunduğunu belirterek, “İki eserimi 24 Kasım Öğretmenler Günü Karma Resim Sergisi Dİjital kataloğu Adana Ressamlar Derneği Üyeleri ve Adana Görsel Sanatlar Öğretmenlerinin düzenlediği karma resim sergisinde sergiledim. Eserlerimde insanın evrimi ve kaybettiği değerler temasıyla sanatseverlerin beğenisine sundum. Daha Önce Ankara Devlet Resim Heykel ve Müzesi’nin açtığı yarışmada “Uzay” isimli eserim sergileme ödülü aldı. Adana’da ise ilk kez Adana Çukurova Güzel Sanatlar Derneği’nin karma resim sergisine bir eseriyle katkı sundum” dedi.

Metal üzerine tellerle yaptığı iki eserle karma sergiye iştirak ettiğini ifade eden heykeltıraş Savaş İlhan, “Bu eserimde insanın daha büyük bir karanlığa doğru yürüyüşünü anlatım. İnsanın evrimini tel ve sac malzemeden faydalanarak anlattım. İnsanın ilk başta saf ve katıksız olduğunu gösterdim. Daha sonra zamanla karanlığa doğru adım attığını ve insanın karanlığın içinde kaybolduğu anlatmak istedim. İnsan, çok daha büyük bir karanlığa yürürken insani özelliklerini yitirmiş ve deforme olmuş halde. Diğer eserimde ise insanın zamandaki evrimini anlattım” diye konuştu.

İlhan, şu sıralar Foucault’un heterotopya kavramını heykeldeki yansımalarının üzerinde kitap hazırlığının devam ettiğini sözlerine ekledi.

*****

Read Previous

Can Aydoğmuş & Mevlâna’nın Kedisi

Read Next

SİS 2020’de, ABD’den ve Viyana’dan Hocalar Vardı 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: