Sanatla Nefes Alma Sanatı

Sanatla Nefes Alma Sanatı

Perihan KOCA Yazdı

Değerli Dostlarım; Yüreğimin her gün, Ruhumun her dakika, Gönlümün daima, Sanatımın her an Nefes Alma gayretiyle selamlıyorum sanat yüreklerinizi. Yüreğimin Renklerinin özgürce nefes aldığı/alabildiği sürece varım. O halde sanatla nefes alıyorsam hayattayım, eğer özgürce nefes alıyorsam yaşıyorum.

‘‘Nefes almak sanattır, Sanatla nefes alabilmek de ayrı bir sanattır.’’

İçsel yolculuğumun gizemli yollarında bazen pınarlar çıkar önüme, kaynağından mısra mısra akar, hece hece dökülür defterime. Bazen Renkler içinde renkleri getiren Gökkuşağı gibidir. Sarar beni, benliğimi. Her bir fırça dokunuşuyla desen olur, renk olur, renklilik olur boyar boydan boya tuvallerimi. Bazen daha önce duymadığım melodileri getirir döner durur taş plak cızırtısıyla. Süzülür dudaklarımdan dökülen ılık meltem fısıltısıyla notalara.

Sanatın ritmidir bu, ruhumda dolaşan ve bana yaşamı duyumsatan.

Sadece nefes almak değildir ki yaşamak. Ne demiş Usta Şair Nazım HİKMET RAN ‘‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’’ Ne dersiniz Ustanın DAVET’ine icabet edelim mi?

DAVET

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan

Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan

Bu memleket, bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

Ve ipek bir halıya benzeyen toprak, 

Bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

Yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim…. 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür 

Ve bir orman gibi kardeşçesine 

Bu hasret bizim…

Özgürce yaşamanın Daveti ile derinden soluklandıktan sonra nefes almanın güzelliklerini konuşmaya daha önce değindiğim başka bir yazımdan alıntıyı aktararak devam edelim.

”Her gün bilgilerle donatarak özgürlüğe gidişimizi sağlayan düşüncelerimizin, kanatlarını parlatmalıyız ki özgürce uçabilelim. Düşüncelerimize, yüreğimize, eylemlerimize ve adımlarımıza kanat takabilelim. Hazinemizi korumak, muhafaza edebilmek adına özgürlüğümüz, özgürlüklerin teminatı ve habercisi olmalıdır.’’

Nefes alma sanatıyla birlikte nefes aldığımız, güzellikleri soluduğumuz bu cennet vatanımızın, vatan yüreklerin yaşadığı diyarımızın, ışığıyla aydınlandığımız sanatımızın, ufkumuzu açan, düzenimizi kuran laikliğin yelkeniyle özgürlüğe kulaç attıran ATATÜRK’ümüzün, dili, dini, mezhebi, siyasi görüşü ayrı renklerde olan vicdanı insanlıkla- adaletle coşan insanlarımızın buluştuğu, çoğaldığı bu millet bizim, bu ülke bizim.

Kendi siyasetini insanca yaşama geçiren birey olmayı başaran kişiler, siyasetçilerin politikalarını iyi okurlar. Bu bağlamda Siyaset insan için olmalı, insan siyaset için insanlıktan çıkmamalı.

Pandemi, Deprem, yoksulluk, işsizlik vb. nedenlerle geçirmekte olduğumuz bu sıkıntılı süreçte yüce Türk milletine kolaylıklar diliyor, Ulusal yas günümüz olan 10 Kasım’da ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü rahmet, saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.

Değerli dostlarım Sanatın birleştiren gücü, güzelliği, estetiği, duruşu, özgürce nefes alışı ile soluduğumuz nice güzel günlere doğru ‘makarayı geri sararak değil ileriye doğru sararak medeniyet mesafesine yakınlaşırız.’

‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi, Yağlıboya resmimin bir görselini ve Youtube’da yer alan bir Güzel gözlerini aç ne olursun şarkımı bırakıyor bir sonraki yazılı sohbetimde buluşmak üzere veda ediyorum.  İletişimde insandan insana, insandan doğaya, doğadan insana sanat dokunuşları umutlarımla özgür nefesler diliyorum.

KUL BİLMEZ DE ALLAH BİLİR

Nerde başlar nerde biter

Kim bilir ki sen bilesin

Nedir ilki nedir sonu

Kul bilmez de Allah bilir

Komşun açken sen tok musun?

Zulüm varken sen yok musun?

Herkes az da sen çok musun?

Kul bilmez de Allah bilir

İman kimde soru sorma

Aklın yetmez boşa yorma

Haram yiyip secde durma

Kul bilmez de Allah bilir

Gece gündüz dua etsen

Kul hakkıyla hakka ersen

Dünya malı benim dersen

Kul bilmez de Allah bilir

Huri peri cennet midir?

İman kimde Adem kimdir?

Haram para nimet midir?

Kul bilmez de Allah bilir

Yargılama bunu onu

Beş metre bez enikonu

Musallada biten sonu

Kul bilmez de Allah bilir.

İlim irfan insan için

Sevap varken günah niçin

Pişman olsan için için

Kul bilmez de Allah bilir

perihankoca.com , sanatinrekleri.com ,

perihankoca9@gmail.com , Perihan_koca@hotmail.com,

Instagram, facebook ve diğer

*****

Read Previous

5 Kasım Dünya Tsunami Günü

Read Next

7 Kasım 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: