5 Kasım Dünya Tsunami Günü

5 Kasım Dünya Tsunami Günü

Selva Özelli Yazdı

  • Sanat, Carbon ve Tsunami , London Climate Action Week’te Buluşuyor.

Selva Özelli, 5 Kasım Dünya Tsunami Günü’ne dikkat çekmek için bir makale yayınladı. Türkçe tercümesini ve orjinal halini ve ödüllü Tsunami resimlerini okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

Bilimsel raporlara göre, depremler, volkanik patlamalar, dev heyelanlar ve tsunamiler, küresel ısınma Dünya’nın kabuğunu değiştirdikçe, deniz seviyelerini yükselttikçe ve kapsamlı çevresel ve ekonomik hasara neden olan tekrarlayan bir şiddetli doğal afetler döngüsünü tetikledikçe daha sık hale geliyor.

Yakın zamanda 30 Ekim 2020’de bölgedeki 7.0 depremi sonucu İzmir, Türkiye ve Yunanistan’ın Samos adasında küçük bir Tsunami yaşandı. Bu mini tsunami, Fukushima Nükleer reaktörünü etkisiz hale getiren en güçlü depremi nedeniyle Japonya’nın 2011 9.1 Tohoku Tsunamisi’nin türüne zarar vermedi ve böylece Japonya’nın temiz enerji politikasını etkiledi.

Japonya, dünyanın altıncı en büyük karbon yayıcısıdır. Yetersiz enerji kaynaklarına sahiptir ve hidrokarbon enerjisinin% 87,4’ünü ithal etmektedir. Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatçısı ve üçüncü en büyük petrol ve kömür ithalatçısıdır. Dünya Tsunami Farkındalık Günü öncesinde yapılan umut verici bir açıklamada, Japonya, karbonsuz elektrik üretmek için Suudi Arabistan’dan mavi amonyak satın alan ilk ülke oldu ve Başbakan Yoshihide Suga, sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indireceğine söz verdi.

Selva Özelli’nin makalesinin orjinalini sunuyoruz.

According to scientific reports, earthquakes, volcanic eruptions, giant landslides and tsunamis become more frequent as global warming changes the Earth’s crust, swells sea levels, and triggers a repetitive cycle of severe natural disasters that cause extensive environmental and economic damage.

Recently, on October 30, 2020 there was a small Tsunami on the coast of Izmir, Turkey and the Greek Island of Samos as a result of the 7.0 earthquake in the region. This mini tsunami did not cause the type of damage the 2011 9.1 Tohoku Tsunami of Japan as a result of its most powerful earthquake that incapacitated the Fukushima Nuclear reactor, thereby impacting Japan’s clean energy policy.

Japan is the world’s sixth largest carbon emitter. It has inadequate energy resources and imports 87.4% of its hydrocarbon energy. It is the world’s largest importer of liquefied natural gas and third-largest importer of oil and coal. In a hopeful announcement ahead of World Tsunami Awareness Day, Japan became the first country to purchase blue ammonia from Saudi Arabia to produce carbon free electricity, with Prime Minister Yoshihide Suga pledging a cut in greenhouse-gas emissions to net zero by 2050.

*****

Read Previous

6 Kasım 2020 Cuma Günün Sergileri

Read Next

Sanatla Nefes Alma Sanatı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: