TÜRK YILDIZLARI

TÜRK YILDIZLARI

Haber ve Fotograflar : Şahika Öner

23 Nisan’da Türk Yıldızları Antalya’daydı. Konyaaltı sahilinde yapılan gösteriyi, ilgi her zamanki gibi çok büyüktü. Sahil boyunca toplanan kalabalık, bu özel anları cep telefonu ve fotoğraf makineleriyle kaydettiler. 40 dakika süren gösteri büyük beğeni topladı. Türk Yıldızları gösteriden önce hayranlarıyla fotoğraf çektirip, imza dağıttılar.

Türk Hava Kuvvetleri’nde 1987’den bu yana kullanılan NF-5’ler, akrobasi çalışmaları esnasında uçuş sistemleri ve performansları sayesinde akrobasi uçuşuna en uygun uçak olarak seçilmiştir. Dünya havacılık literatürü tarandığında F-5 uçağının dizaynının, süpersonik jet uçuşuna en uygun uçak dizaynı olarak tanımlandığı görülmektedir.

Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Koruyucu ruhu simgelediği kabul edilen bu motif, aynı zamanda güç, asalet ve egemenlik sembolü olarak da kullanılmıştır. Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü de tek başlı Anadolu Selçuklu kartalıdır.

Türk Hava Kuvvetleri 1911 yılında kurulmuştur. Balkan Savaşları ile başlayan bu süreç, 1’inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile devam eder. Türk havacıları; 1’inci Dünya Savaşı’nda Galiçya’dan Yemen’e ve oradan da Kafkasya’ya kadar uzanan geniş alanda önemli görevler üstlenirken, M. Kemal ATATÜRK önderliğinde başlayan ve zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nda da önemli başarılara imza atmıştır. Türk Hava Kuvvetlerindeki akrobasi tarihi de kuruluşundan çok kısa bir süre sonra 1914’te başlar.

Pilot Teğmen Fazıl Bey‘in, 5 Mart 1914’te 400 m irtifada viril yapmayı başarır. Ardından diğer pilotlar da çeşitli akrobasi hareketleri demeleri de gösterilerin başlama tarihi olur. Türk Hava Kuvvetleri, Cumhuriyet döneminde yeniden yapılanmış, üstün başarılara imza atacaktır. 1940’lı yıllarda uçak sayısı 500’e ulaşacak ve 31 Ocak 1944 tarihinde de hava birlikleri tek bir komuta altına toplanarak Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı kurularak, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edecektir.
Türk yıldızlarının amacı ise; Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tanıtmaktır.

Türk Hava Kuvvetleri’nin disiplin ve etkinliğinin anlatılmasına katkıda bulunmaktır. Türk halkının silahlı kuvvetlere olan güven duygusunu pekiştirmek ve gençlerin havacılığa olan sevgisini artırmaktır.

 

*****

Önceki

2 Mayıs Salı GÜNÜN KONSERİ

Sonraki

Sevinç Karaca&Bilge Örnek Resim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar