Kayak Merkezi DAVRAZ&ISPARTA

Kayak Merkezi DAVRAZ&ISPARTA

Haber & Fotoğraflar: Şahika Öner

Kayak Merkezi Davraz Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde yer alır. Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselir. Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biri olan Davraz, 2637 m yüksekliğinde bütün ihtişamı ile sizi karşılar.

Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı sunan Davraz Kayak Merkezi, Akdeniz bölgesinde Isparta il sınırları içerisinde il merkezine 26 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kayak Merkezi, Kulovası Yaylasında Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer alır. Kayak Merkezinin alanı, tek önemli akarsuyu ‘’Ardıçdibi Deresi’’ dir. Bitki örtüsünü, çam, ardıç, sedir ve otsu bitkiler oluşturur.

Isparta’ya yaklaştıkça, kar görüntüleri içersinde yolculuğunuza devam edersiniz. Yol buzlu olduğu için vasıtanızda gereken donanımlar olması gerekmektedir. Sol tarafta ki küçük köyler, karlar altındaki haliyle bizi adeta masalımsı bir ortam içersine alır.

Anadolu’muzun bu yüce dağının adı ansiklopediler de Davras olarak geçmesine karşın, halk söyleminde Davraz biçimini almıştır. Davraz’ın coğrafi özellikleri, kayak dışında diğer doğa sporlarının da yapılmasına imkan tanımaktadır. Davraz Kayak Merkezinde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar sunar. Profesyonel kayakçılar için gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 km.ye ulaşan benzersiz parkurlar bulunmaktadır. Turizm Merkezi olarak belirlenen Isparta-Davraz Kış Sporları Merkezinde, Turizm Bakanlığınca 6 adet turistik tesis parseli ve 2 adet günübirlik tesis parseli yatırımcılara tahsis edilmiştir. Ayrıca, 3 adet kamping alanı, 11 adet günübirlik tesis alanı ve 5 adet turistik tesis parseli de tahsise çıkarılmıştır. Kayak Merkezinde, 3 adet dağ kafeteryası, 4 yıldızlı ve 280 yatak kapasiteli, S. Demirel Üniversitesi’nin 84 yatak kapasiteli, ayrıca 55 yatak kapasiteli bir oberj olmak üzere 3 adet otel tesisi vardır. Kayak Merkezine 8 km uzaklıkta ve Davraz’ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyü’nde de, doğaya uygun 24 yatak kapasiteli, Davras Dağ Evleri adıyla bilinen bir adet pansiyon yer almaktadır. Ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılabilir.

Davraz üç göl üçgeni içerinde bulunduğundan, kayak yaparken Eğirdir Gölü’nü görmek mümkündür. Küçükler için kayak, bazen de kızak tercihlerin başında gelmektedir. Davraz Isparta’ya 26 km. Antalya’ya 154 km. Ankara’ya 452 km. İstanbul’a   643 km. İzmir’e 420 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Pist alanını seyretmek çok zevkli olsa da, Antalya ve çevresine az kar yağdığı için,  bu sene daha aşağı kısımlarda kar yok. Yukarı çıkarsanız ancak bu zevki orada doya doya yaşayabilirsiniz.  Çevre kirliliği nedeni ile mangal yakmak yasaklanmıştır.

Kış ayları içerisinde bu güzel kayak merkezinin, beyaz büyüsünü seyretmek, Kafelerinde parlak güneş altında çay, kahve içmek, eğlenceli saatler geçirmek, tatil tercihleriniz arasında olabilir.

*****

Önceki

Schneidertempel’de ‘AbARTık’ İronik Heykel Sergisi

Sonraki

Sempre’de Muhteşem Caz Akşamı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar