SAYGIYLA SEVGİYLE SELAMLAMA SANATI

SAYGIYLA SEVGİYLE

SELAMLAMA SANATI

Perihan Koca Yazdı

Değerli Sanat dostlarım aynı havayı soluduğumuz, aynı çoğrafyada yaşadığımız, aynı bayrak altında toplandığımız, şehitlerimizin kanı ile sulanmış olan aynı topraklarda çoğaldığımız bu cennet vatanımızın güzel evladı olan güzel gönüllerinize selam olsun.

Selam olsun Ulu önder Atatürk’ümüze. Selam olsun özgürce nefes almamızı sağlayan, gözünü kırpmadan vatanı için selam duranlara. Bu selamımı anmak için aynı gün yayımlamamış olsam da her an zafer utkumuzu gönlümüzde barındırdığımızdan bugüne taşıdım.

Tarihin anlam ve önemini kısaca hatırlarsak; Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922‘de Dumlupınar’da Mustafa Kemal‘in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk‘ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Günümüze kadar geçen bu süreçte her gün değil her an gönülden teşekkür ederek andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah arkadaşlarını, yüce meclisini ve vatan yürekli Türk milletini Zafer bayramı yıl dönümünde kurdukları Cumhuriyette bir kez daha sevgiyle, şükranla, saygıyla anıyoruz.

Ve bir kez daha başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle selamlıyorum vatan yüreklerinizi

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgiyle, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Değerli sanat dostlarım bir kez daha sizlerin bildiği Selamlama sanatını yine sizlerle, yazı dili ile sohbetimde yinelemek isterim.

Girişte yer verdiğimiz yüce selamlarımızın yanı sıra, günlük yaşamda da gördüğümüz, bildiğimiz, tanıdığımız, tanımadığımız, sevdiğimiz, sevme gayreti göstermediğimiz… yani gözümüzün gördüğü her bireyi, sesli (ki kıymet derecesi daha yüksektir) ya da sessiz (içimizden sadece gözlerimizle) selamladığımızda, ruhumuzun neşesi ve gönlümüzün zenginliği artacağı gibi, insan olmanın verdiği erdemimiz de yücelerek beslenecektir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yenilmez zaferler kazdın 

Her taşına toprağına

Nice destanlar yazdın

Türk milletinin anlına

Perihan Koca 30.08.16 

Sizlerle birlikte el ele, yürek yüreğe sanatın ışığında nice özgür nefesler alarak kutlayacağımız bayramlar, mutlulukla alkışlayacağımız sanat dolu günler diliyor, yazı dili ile sohbet ettiğimiz huzurunuzdan ayrılıyor, bir sonraki sohbette güzel bakan dost yüreklerinizle çoğalmak üzere güzel gönüllerinize, Yağlıboya resmimin bir görselini, ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan bir Hüseyni Türkü makamındaki “Kaşı biraz öne eğsen – Bir can ağlar” isimli bir şarkımı yüce bırakıyor, sanatın ışığında güzellikler diliyorum. Ayrıca sizleri de yanımda görmek arzumla, Ekim ayında gerçekleşecek iki etkinliğimin duyurusunu sizlerle paylaşmak isterim.

“Kaşı biraz öne eğsen – Bir can ağlar” dinlemek için TIKLAYINIZ

  • 01-07 Ekim Maltepe Belediyesi ve Arda Fed. Aracılığıyla düzenlenen ‘’4.ARDAHAN GÜNLERİ’’ Kültür Sanat Çadırı Etkinlik Programında Kitap Standında yer alacağım. Maltepe Sahil.
  • 05-19 Ekim ‘’3 Bakış 1 Sanat’’ Grup Resim Sergisi Ellen Art Gallery

Muradiye mah. Göknar Sk. Güneş Ap. No: 33/1 Nişantaşı – İstanbul

05 Ekim 2019 Cumartesi Açılış, Kokteyl Saat: 18:30 – 21:00

Perihan KOCA 19.09.19 Kadıköy

 

KUL BİLMEZ DE ALLAH BİLİR

Nerde başlar nerde biter

Kim bilir ki sen bilesin

Nedir ilki nedir sonu

Kul bilmez de Allah bilir

Komşun açken sen tok musun?

Zulüm varken sen yok musun?

Herkes az da sen çok musun?

Kul bilmez de Allah bilir

İman kimde soru sorma

Aklın yetmez boşa yorma

Haram yiyip secde durma

Kul bilmez de Allah bilir

Gece gündüz dua etsen

Kul hakkıyla hakka ersen

Dünya malı benim dersen

Kul bilmez de Allah bilir

Huri peri cennet midir?

İman kimde Adem kimdir?

Haram para nimet midir?

Kul bilmez de Allah bilir

Yargılama bunu onu

Beş metre bez enikonu

Musallada biten sonu

Kul bilmez de Allah bilir.

İlim irfan insan için

Sevap varken günah niçin

Pişman olsan için için

Kul bilmez de Allah bilir

Perihan Koca 06.06.16

Perihankoca.com,

Perihan_koca@hotmail.com, perihankoca9@gmail.com,

Facebook, ınstagram ve diğer…

Read Previous

Adana’lı 3 yazar kitaplarını imzaladılar

Read Next

Türkiye Yayıncılar Birliği & Onursal Üyelik Töreni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: